Kovmadı, hassasiyetini belirtti!

Sağlık Bakanı Koca, istifa eden doktorlar için "Varsın giderlerse gitsinler" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bu konudaki hassasiyetini” dile getirdiğini söyledi

Kovmadı, hassasiyetini belirtti!

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda kadın muhtarlara bir araya geldiği programda, istifa eden doktorlar için, “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP’nin TBMM grup toplantısı öncesi gazetecilerin bu konu hakkındaki sorularını cevapladı.

Erdoğan’ın, “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” sözleriyle “bu konudaki hassasiyetini” dile getirdiğini ifade eden Bakan Koca, “Bir taraftan da Adalet Bakanımız, Maliye Bakanımız ve Çalışma Bakanımızla birlikte bizleri bu konularla ilgili görevlendirdiler. Çalışmalarda önemli bir mesafe katedildi. Son noktaya gelindi. Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Hekimler başta olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımızın haklarını en iyi teslim edecek olan da kendileridir; 14 Mart günü Tıp Bayramı’nın nasıl kutladığını hep birlikte izleyelim” diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifa eden doktorlar için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Efendim işte doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar. Değerli kardeşlerim, samimi konuşuyorum, dost acı söyler ama gerçeği söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Bu doktorları okutan, yetiştiren bu devlet değil mi? Soruyorum, bu devlet değil mi? Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi. Maliyeti en yüksek olan da hangi birimdir? Sağlıktır. Ama şimdi ‘Efendim işte az para veriyormuş.’ Sordum, en az alan ne alıyordur? 8 bin, 9 bin. En yüksek alan ne alıyordur? İşte 25 bin civarında alıyordur. Buna rağmen özel sektör çok daha büyük paralar verdiği için oralara kaçıp gidiyorlarmış. Bakın açık konuşuyorum. Açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, bunlarla beraber bu yola devam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle buraya davet eder ve onları da ülkemizde istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz, merak etmeyin. Ve şu anda asistan doktorlarımızla biz bu yola devam ederiz. Çünkü buralar boş kalmayacak. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Doktorluk gibi aziz bir mesleği sadece paraya bina etmek, paraya onu dayamak herhalde pek de insani değildir."

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 14:31
YORUM EKLE