Macron'dan Erdoğan'a mektup

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdi. Sözlerine Türkçe olarak "Değerli Tayyip" hitabıyla başlayan Macron'un, Türk halkına ve Erdoğan'a en iyi dileklerini ilettiği bildirildi

Macron'dan Erdoğan'a mektup

CiddiGazete- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta Türkiye’nin katkılarıyla istikrarın 2021 yılında Avrupa kıtasına dönmesi beklentisini ilettiği belirtildi.

L'Opinion Gazetesi'nin haberine göre; o dönem Covid-19'a yakalanan Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Aralık'ta kendisine gönderdiği "geçmiş olsun" mektubuna cevaben yazdığı mektupta samimi ifadeler kullandı.

Mektuba Türkçe olarak "Değerli Tayyip" hitabıyla başlayan Fransa Cumhurbaşkanı, Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en iyi dileklerini iletti.

Coronavirüs salgınına karşı ortak mücadele gerektiği konusunda Erdoğan'a katıldığını ifade eden Macron, bu konuda ve özellikle Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceğini görüşmekten memnun olacağını bildirdi.

İslam'a ve Türklere karşı kullandığı nefret diliyle bilinen Macron, "Umarım 2021 yılı Avrupa kıtasına Türkiye'nin olumlu katkılarıyla istikrarın döndüğü yıl olacak" ifadelerini kullandı.

İki cumhurbaşkanının yakın tarihte video konferans üzerinden bir görüşme gerçekleştireceği de belirtildi.

Haberde ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasının başlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mevkidaşının görüşme talebini reddettiğinden bahsedilirken, 15 aylık gerginliğin ardından Aralık 2020 ortalarında ilişkilerin yumuşamaya başladığına işaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 00:30
YORUM EKLE