Meclis'te 'Fettah Tamince' tartışması

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kripto FETÖ'cülerin hala AKP'de olduğunu söyledi. Altay, Fettah Tamince'yi kastederken, AKP'li Zülfü Demirbağ, "O şerefsiz bizim içimizde değil" dedi

Meclis'te 'Fettah Tamince' tartışması

CiddiGazete- TBMM genel kurulundaki bütçe görüşmelerinde CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, FETÖ'cülerin hala bürokraside ve AKP'nin içinde olduğunu söyledi.

Engin Altay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'den sonra kripto FETÖ'cülerin bir kısmının hala AKP'nin içinde olduğunu söylemesinin ardından AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, "Nerede, kim?" diye sordu.

"Bir kısmı devlet bürokrasindedir, bir kısmı Tayyip Bey'in masasındadır Fettah Tamince gibi" sözleri üzerine AKP'li Demirbağ, "Burada' diyorsun, 'burada, burada' diyorsun, 'içinizde' diyorsun. O 'şerefsiz' bizim içimizde değil" karşılığını verdi.

Rixos Otelleri'nin sahibi Tamince, bir dönem Fetullahçılar içerisinde yer aldığını itiraf etmiş ve "FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma yürütülmüştü. FETÖ'nün yayın organı Zaman Gazetesi'nin de ortaklarından olan Fettah Tamince, hakkındaki FETÖ soruşturmalarından kurtarılmasıyla sık sık gündeme geldi.

Tamince'ye en son, iki hafta önce Haliç Projesi verildi.

Meclis tutanaklarına yansıyan diyaloglar şöyle:

Engin Altay:

Şimdi, 'Bu FETÖ'cü, sen az FETÖ'cüsün, öteki çok FETÖ'cü.' Bu tartışmalardan size hakikaten ekmek çıkmaz, bize de bir şey bulaşmaz. Ama tekrar ediyorum milletimiz daha iyi anlasın diye, 16 Temmuz 2016'da OHAL ilan ettikten sonra bile kripto FETÖ'cülerin bir kısmı hâlâ içinizdedir.

Zülfü Demirbağ:

Nerede?

Engin Altay:

Bir kısmı devlet bürokrasindedir, bir kısmı Tayyip Bey'in masasındadır Fettah Tamince gibi, tamam mı kardeşim? Parası olanlarla hesaplaşamadınız, en büyük ayıp da budur, en büyük ayıp budur. Samanyoluna çıkmışız, Mahmut Tanal çıkmış; ben gönderdim, ben dedim ki: 'Git, bu televizyonla ilgili bir durum var, bir bak.' Bizim için kişiler değil, hukuk önemlidir.

Engin Altay:

Ama sapla saman birbirine karışmayacak, her Kürt terörist olarak algılanmayacak, bunu sizin için söylüyorum ve devlet hukukun içinde kalacak, hukukun içinde. Hukukun dışına çıkan devlet, sadece terör örgütlerine hizmet eder. FETÖ tartışmasını devam ettirmek istiyorsan, 16 maddem hazır.

Zülfü Demirbağ:

Bir daha konuşmaya çıkınca kripto FETÖ'cüleri açıkla lütfen.

Engin Altay:

Açıklarım.

Zülfü Demirbağ:

E, zan altında bırakma.

Engin Altay:

Fettah Tamince dedim ya?

Zülfü Demirbağ:

Kim?

Engin Altay:

Fettah Tamince.

Zülfü Demirbağ:

E, burada mı? 'İçinizde' diyorsun, 'burada' diyorsun.

Engin Altay:

E, çağırın gelsin.

Zülfü Demirbağ:

'Burada' diyorsun, 'burada, burada' diyorsun, 'içinizde' diyorsun. O şerefsiz bizim içimizde değil.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 04:05
YORUM EKLE