Meclis'te kıyamet kopacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazar günü MHP'nin "af" taslağına yaptığı atıf, Devlet Bahçeli tarafından sert dille eleştirildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de topa girerek Bahçeli'ye "nezaket" uyarısı yaptı. Yarınki grup toplantılarında son sözler söylenecek

Meclis'te kıyamet kopacak

CİDDİGAZETE

"Millet ittifakı"nın tarafları, kırmızı çizgileri esnetince anlaşmazlık çıktı.

Pazar günü metro hattı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye yeni bir atılımın içindedir. Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız, boşuna uğraşma. Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder ayrı bir konu. Ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur, bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz? Demokratik bir şeklide sordum ve cevabı aldım. Şimdi birileri çıkarmış af. Eğer benim mağdurum bu noktada affettim diyorsa bu ayrı bir konu ama biz asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar olamazsınız” dedi.

SÖZLERİN MUHATABI MHP'DİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter’dan cevap verdi.

Sert ifadeler kullanan Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı'nın Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının açılış töreninde yapmış olduğu konuşmayı, bu kapsamda şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimize yönelik değerlendirmelerini titiz bir bakış açısıyla takip ve analiz ettik.

Sayın Cumhurbaşkanı, ‘şimdi birileri çıkarmış af, ne affı?’ ifadeleriyle birlikte aynen şunları dile getirmiştir: ‘Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?’ Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir.

MHP'yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır. Uyuşturucuyla en çok mücadele veren, bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri' diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü harekettir.

Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek, tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış, fuzuli bir demagojidir. Kanun teklifimiz 24 Eylül 2018 Pazartesi günü TBMM'ne sunulmuştur. Şu anda Adalet Komisyonu'nda görüşülmeyi beklemektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin değerli milletvekilleri teklifimizi tasvip etmiyorlarsa kabul etmezler, takdir ediyorlarsa onay verirler. Mesele bu kadar basittir. Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM'nindir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi'ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır.

Siyasi nezaket ve nezahet, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir.’

BAHÇELİ’YE ‘NEZAKET’ UYARISI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de topa girerek, Bahçeli’ye ’nezaket’ uyarısı yaptı. Ömer Çelik, basın toplantısından sonra şunları söyledi:

Erdoğan direkt konuşan bir liderdir. Devrik cümlelerle ifade edilen politik süreçlere çok fazla yüz vermez direkt konuşmayı sever. Sayın MHP ve Bahçeli'yi işaret edecek olsaydı direkt MHP'yi ifade ederdi. Taleplerin içinde bir tanesi uyuşturucu satıcılarının esasında kurban olduğu şeklindeki bir yaklaşımdır, sayın Cumhurbaşkanımızın kast ettiği budur. Burada bir mesaj vermektedir, geçit verilmeyeceğini söylemektedir. Burada MHP'ye bir şey söyleyecekse bunu MHP'yi zikrederek yapabilir.

Bunu son derece anlaşılmaz bulduğumuzu ifade etmek isterim. Burada isabetsiz ve itibarsız isnatlar şeklinde, fuzuli demagoji diye ifade eden cümleler var. AK Parti genel merkezi ve milletimizin tamamı bu ifadeleri reddedecektir. Cumhurbaşkanımızın siyasi basireti bütün dünyanın malumudur.

Bahçeli'nin ifadesinin sonunda şöyle sözler var. İhmal edilemeyecek sorumluluklar yüklemektedir ittifak. Bahçeli'nin kullandığı cümleler, yüklenen sorumluluğa uygun olmamıştır.

Siyasi nezaketin gösterilmesi her iki taraf için de mükellefiyet yüklemektedir. Bizim tarafımızdan şimdiye kadar kesinlikle sayın Bahçeli'ye MHP camiasına dönük olarak incitici bir ifade söylenmemiştir. Biz AK Parti'nin görüşünü ortaya koyuyoruz. Biz hepimiz açık cümleler kuran insanlarız. Bir şey söyleyecek olsaydık bunu söylerdik.

O günkü konuşması uyuşturucu satıcılarına karşı, uyuşturucu meselesindeki hassasiyetine yönelik bir yaklaşımdır. Açıklamalar Cumhur İttifakı'nın gerektirdiği nezakete uymamıştır. Umuyoruz bundan sonra bu meseleye saygı gösterilsin. Arkadaşlarımız bir telefon kadar yakındır. Esas olan siyasi nezaketi korumak milletin beklediği büyük işlere odaklanmaktır. İncitici cümlelerdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim kırmızı çizgimizdir.”

Bütün bu açıklamalar ışığında yarın TBMM’de yapılacak partilerin grup toplantıları sert ifadelere sahne olacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 01:32
YORUM EKLE