Meral Akşener, İmamoğlu'nu geçti

Cumhur İttifakı'na yakın ORC Araştırma Şirketi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'la yarışacak Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 34.2, Meral Akşener'in ise yüzde 38 oy alacağını açıkladı

Meral Akşener, İmamoğlu'nu geçti

CiddiGazete

AKP ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı”na yakınlığıyla bilinen Murat Pösteki’nin sahibi olduğu ORC Araştırma Şirketi, Ocak 2020 "Siyasi Eğilimler Araştırması"nı yayımladı. ORC’nin anketine göre, AKP'nin genel seçimlerdeki oy oranı, 24 Haziran 2018 seçimlerine göre daha düşük çıktı.

Euronews’ten Gizem Sade’nin haberine göre, 28-31 Aralık 2019 tarihleri arasında, 36 İl’de toplam 2 bin 980 kişiyle görüşen ORC Araştırma Merkezi, "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna yanıt aradı. Katılımcıların yüzde 31'i AKP; yüzde 23,4'ü CHP; yüzde 14,1'i MHP; yüzde 8,0'ı HDP; yüzde 4,2'siyse İYİ Parti'den yana tercih kullanırken yüzde 1,9'u Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi dedi.

AKP oylarının yüzde 42,6'sını aldığı 2018 genel seçimlerinden bugüne ciddi oy kaybedeceği tahmini yapıldı. AKP'nin en çok oy kaybettiği iller Aydın, Manisa, Antalya, Bursa, Bilecik, Batman ve Kayseri olarak belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE NE OLUR?

Araştırma kapsamında katılımcılara ayrıca "Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu’nun yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?" sorusu iletildi. Katılımcılardan yüzde 50,9'u Recep Tayyip Erdoğan cevabı verirken yüzde 34,2'si Ekrem İmamoğlu dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meral Akşener ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında oy tercihi yapması istenen katılımcılar, yüzde 50,2 Erdoğan, yüzde 38 oranında Akşener cevabını verdi.

Öte yandan katılımcılara AKP'den ayrılan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni partiler kurarak siyasete devam kararı almalarının oy tercihlerinde değişikliğe yol açıp açmayacağı da soruldu. Yüzde 8,5 değişikliğe neden olur derken yüzde 81,2'si hayır yanıtı verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 00:30
YORUM EKLE