Meral Akşener yangın bölgesinde

Yangın bölgelerini ziyaret eden İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Orman yangınlarına yönelik pek çok söylenti var. Bir an evvel kundaklama mıdır nedir ne değildir bunun çok acilen ortaya çıkarılması lazım" dedi

Meral Akşener yangın bölgesinde

CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Muğla'nın Marmaris ilçesinde yangın bölgesinde incelemede bulundu. İçmeler Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na gelen Akşener, burada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’dan bilgi aldı.

"BUNDAN DERS ÇIKARIP, GEREĞİNİ YAPMAK ÖNEMLİ"

İncelemelerin ardından Atatürk Caddesi yanındaki yanan alana geçen Akşener, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

- Orman yangınlarına yönelik pek çok söylenti var. Bir an evvel kundaklama mıdır nedir ne değildir bunun çok acilen -Türkiye'nin birliği bütünlüğü açısından çok önemli-, ortaya çıkarılması lazım.

- İkincisi kundaklamayla ilgili bir sonuca varılırsa bir kanun çıkarılmalı ki, ormanları yakanların, kundaklayanların bir terör suçlusu sayılması lazım. Bir diğeri de eğer buralara beton yapılırsa bunların kesin yıkılmasına dair bir kararın olması gerekli. 'Yanan ağaçların yerine tekrar ağaç dikilmesi.'

- Bu millet diker ağaçları... Yani merkezi bütçeye de biz yük olmayız. Bunların takipçisi olacağız. Bundan ders çıkarıp bilgi çıkarıp bunun gereğini yapmak önemli. Hakikaten çok üzücü.

"KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"

Meral Akşener, Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Afet Yönetim Merkezini de ziyaret etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından karşılanan Akşener'e Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından yangınların durumu hakkında bilgilendirme yapıldı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile birlikte bilgilendirme toplantısının ardından Afet Yönetim Merkezi önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Meral Akşener'e bu zor günlerinde Antalyalıları, Manavgatlıları yalnız bırakmadığı için hemşerileri adına teşekkür etti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı, zarar gören vatandaşlara ise geçmiş olsun dileklerini iletti.

Akşener, Antalya'ya Marmaris'ten geldiğini, Marmaris, Muğla ve Antalya yangınlarının ortak probleminin koordinasyon eksikliği olduğunu belirterek, "Valilik makamı ilçelerde, kaymakamlık makamı ile ayrı bir koordinasyon sistemi kurmuş. Belediye başkanları ile yangın olan yerlerin belediye başkanları, eğer Millet İttifakının belediye başkanları ise daha farklı bir koordinasyon modeli oluşturulmuş. Bu yanlış. Bunu yapanlara buradan duyurmak isterim ki derhal bu saçmalıktan vazgeçin" dedi.

"AYRIMCILIĞA SON VERİN"

Bu ayrımcılığa son verilmesini isteyen Akşener, "Bu tür konularda ayrım yapılmaz. Ekonomi, kaynaklar, elemanlar, araç gereçler birleşir. Verimli bir çalışma yapılır. Vilayetin, kaymakamlığın, bakanlıkların, merkezi idarenin imkanları ile belediyelerin imkanları birleşir. Buradan verimlilik çıkar, daha hızlı sonuç alınır. Dolayısıyla bu ayrımcılığa son verilmesini buradan duyuruyorum" dedi.

Belediyelerin, arozözlerin ulaşamadığı sarp yerlere havadan müdahale edilmesi gerektiğine dikkat çeken Akşener, milletin birlikteliğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"ACIYA SAYGIM VAR"

Manavgat'ta 22 mahallenin yandığına dikkat çeken Akşener şunları söyledi:

"Hepimiz iktidar partileri, Türkiye'yi yönetenler, biz muhalefet partilerinin mensupları, bizden seçilmiş belediye başları imkanlarımızı ve güçlerimizi birleştirmek zorundayız. Bu ne ya. Şuculuk buculuk oradan seçilmiş, buradan seçilmiş böyle bir şey olabilir mi? Aslında çok şey söyleyebilirdim. Ancak bu acıya duyduğum saygıdan dolayı herhangi bir şey söylemiyorum. Ama bunu bir kenara koyduk. Bunun için de çözüm noktasına gideceğiz.

"ŞEFFAF OLUNMALI"

Akşener, orman yangınlarının sebebini devletin ve devleti yönetenlerin derhal ortaya çıkarması gerektiğine işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Şayet kundaklama ise ortaya çıkarılmalı. Karmaşık, şaşkına çevirici bilgiler var. Türkiye'nin birliği beraberliği bozulmamalı. Eğer bu yangınları kundaklayanlar var ise önce kundaklama olup olmadığına bakılmalıdır. Bu konuda bir kanaat varsa derhal milletimizle kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Bu konuda şeffaf olunması mecburidir. Yangınlara sebep olanlar terör üyeliği ile yargılanmalıdırlar. Bu konuda derhal arkadaşlarımız kanun teklifini verecekler. Yanan ormanların yerine bir santim beton yapılmamalıdır."

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Orman yangınlarından etkilenen bölgelerin, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmesi konusuna da değinen Akşener, "Afet bölgesi ilanında ilk kez duyduğumuz bir tarif var. Burada 22 mahalle gitmiş, köyler gitmiş, hayvanlar, seralar gitmiş. Antalya'nın bir çok yerinde yangın var. Burada kayıpların giderilmesi için tarifleme yapılmalıdır. İlk defa duyduğumuz bu afet bölgesi tarifi. Dolayısıyla daha rahat kayıpların ödenmesi için tarifleme yapılmalıdır. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı ve Manavgat Belediye Başkanı Millet İttifakı’nın, onlardan mal kaçırmak, imkan kaçırmak üzerine bir bakış açısıyla yapılmak istenirse bu son derece yanlış olur. Günah olur. Ayıp olur bunun da takipçisi olacağız" dedi.

"AYAKLARINA TAŞ DEĞMESİN"

Akşener, konuşmasının sonunda yangın bölgesinde çalışan herkese teşekkür ederek, "Allah onlardan razı olsun. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Allah onların da yardımcısı olsun. Bu beraberliğe ihtiyacımız var. Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Bunu bozmaya kalkışmaya çalışanları da sonuna kadar kovalarım kamuoyunun da haberi olsun" diye konuştu.

YORUM EKLE