banner445

MHP'den aldılar, SP'ye verdiler

MHP'den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı’nın sabıka kaydı ortaya çıkanca başkanlığı iptal edildi. Atlı'nın yerine Kozan Belediye Başkanı Saadet Partisi adayı Kazım Özgan oldu

MHP'den aldılar, SP'ye verdiler

Saadet Partisi, resmi olmayan sonuçlara göre, MHP'den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı'nın, belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Bu başvuru reddedilince, SP, İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İl Seçim Kurulunca yapılan değerlendirmede, oyların yüzde 39,99'unu alarak seçilen Atlı'nın, belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirlendi.

Nihat Atlı'nın yasaklanmış hakların geri bırakılması kararının 4 Nisan 2019 tarihli olduğu, bu karanın Atlı'ya 31 Mart'taki seçimlere katılma hakkı vermediği, bu kararın kesinleştiği 5 Nisan tarihinden sonra yapılacak seçimlere katılma hakkı tanıdığı vurgulandı. Bu nedenle Nihat Atlı'nın başkanlığını düşüren İl Seçim Kurulu kararında şöyle denildi:

“Kozan Belediye Başkan aday listelerinin ilan edildiği seçim takvimi sürecinde Saadet Partisi tarafından Nihat Atlı'nın seçilme yeterliliğine itiraz edilmediği anlaşıldığından, 5393 sayılı yasanın 45'inci maddesi uyarınca idari makamlarca çözülmek suretiyle belediye meclisince doldurulmasına, Yüksek Seçim Kurulu'na itirazı olanaklı olmak üzere karar verildi.”

SP’li Kazım Özgan

ADLİ SİCİL KAYDINDA ÇOK AĞIR SUÇLAR VAR

Yüksek Seçim Kurulu ise bugün aldığı kararda Kozan Belediye Başkanlığı'nın 2. en çok oyu alan Saadet Partisi Adayı Kazım Özgan'a verilmesini kararlaştırdı. Saadet Partisi adayı Kazım Özgan seçimde yüzde 25.8, İYİ Parti Adayı Musa Öztürk ise yüzde 23.5 oy almıştı.

Geçmişte karıştığı cinayet, kız kaçırma, alıkoyma, çete gibi ağır suçlar nedeniyle adli sicil kaydı seçim sırasına kadar düşürülmemiş olan Nihat Atlı'nın, seçimler sırasında Millet İttifakını kastederek “Analarını belleyeceğiz” şeklindeki söylemleri kamuoyunda tepki çekmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner84