MHP'nin 'bilirkişisi' FETÖ'cü çıktı

Devlet Bahçeli'nin avukatı Tokat Milletvekili Yücel Bulut'un kongreyle ilgili bilirkişi raporu aldığı Doç. Dr. Burcu Kalkan Öztürk, FETÖ itirafçısı oldu ve 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla kurtuldu

MHP'nin 'bilirkişisi' FETÖ'cü çıktı

CiddiGazete- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ile birlikte mahkemeye dokuz sayfalık rapor sunan ve "olağanüstü kongre talebinin hukuksuz, mahkemenin ise yetkisiz olduğu" yönünde görüş bildiren Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk'ün FETÖ üyeliği tescil edildi.

MHP’nin kongre sürecinde muhaliflerin tepkisini çeken raporu hazırlayan Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk, FETÖ davasında itirafçı olduğu için mahkeme tarafından 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı. Mahkeme heyeti, sanık Burcu Kalkan Oğuztürk’ün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Burcu Kalkan Oğuztürk ve avukatı katıldı. Sanık Oğuztürk son savunmasında, verdiği ifadelerle 35 kişiyi teşhis ettiğini belirterek “Benim verdiğim bir kısım isimlerde Bylock çıktı, gözaltı listesi oluşturuldu. Beraatime karar verilmesini talep ederim. Mahkeme aksi kanaatte ise tüm lehe olan hükümler uygulansın. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanmasını da kabul ediyorum” dedi.

CEZASI 1 YIL 8 AY HAPSE DÜŞÜRÜLDÜ

Mahkeme heyeti, sanığın Bylock ve Kakao Talk programını kullanması, dosyada bulunan dijital rapor ve whatsapp yazışmalarından anlaşıldığı üzere sanığın örgüt içerisindeki konumu, örgüte sağladığı fayda dikkate alarak 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın etkin pişmanlık kapsamında bildiklerini samimi olarak anlattığı, 35 kişiyi teşhis ettiği, sanığın beyanları üzerine henüz görevde bulunan bir çok hakim ve savcı ile ilgili soruşturma başlatıldığı, verdiği bilgilerin örgütün çökertilmesine ilişkin olması ve bu bilgilerle bir kısım şüphelilerin açığa çıkması ve yakalanması dikkate alınarak verilen ceza 2 yıla indirildi. Heyet, sanığın yargılama sırasındaki hal ve tavrını da dikkate alarak cezasını 1 yıl 8 aya düşürdü. Sanığın yeniden suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaatin oluşması ve sanığın sabıkasız oluşunu da göz önüne alan heyet, sanık Oğuztürk hakkında verilen hükmün açıklamasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmetti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı Bylock kullananlara yönelik soruşturma kapsamında, daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Hakkında yurtdışı çıkış yasağı olan FETÖ zanlısı H.S.P., Devlet Bahçeli'ye yağlı boya tablo hediye etti.

YÜCEL BULUT'UN SOSYAL MEDYA DANIŞMANI DA YURTDIŞI YASAKLISI

FETÖ'cü Burcu Kalkan Oğuztürk'ten bilirkişi raporu alan Devlet Bahçeli'nin avukatı ve MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut'un sosyal medya danışmanı da FETÖ zanlısı. Aynı zamanda "Kaç saat oldu?" isimli FETÖ'cü troll hesabı yönettiği tespit edildikten sonra Tokat'tan İstanbul'a getirilip ikinci kez gözaltına alınan H.S.P. de sürpriz bir şekilde yurtdışı yasağı uygulanarak serbest bırakıldı.

H.S.P. ve irtibatlı olan zanlılar için "FETÖ borsasından" Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 10:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
MİLLET
MİLLET - 1 yıl Önce

Deveye sormuşlar neden her yerin böyle cetvelle çizilmiş gibi dosdoğru? Deve gülmekten eğri büğrü olmuş.