MHP'yi kızdıracak değerlendirme!

PİAR Araştırma Şirketi Başkanı Kadir Atalay, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, AKP'den sonra en fazla oy kaybının MHP'de yaşandığını duyurdu

MHP'yi kızdıracak değerlendirme!

CiddiGazete- PİAR Araştırma Şirketi Başkanı Kadir Atalay, sosyal medya hesabından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Siyasi partiler hakkında değerlendirmelerini paylaşan Atalay, AKP hakkında dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Kadir Atalay'ın açıklaması şöyle oldu:

"Önümüzdeki hafta içi 'Türkiye Gündemi' araştırma raporumuzun yayına hazır olacağını umuyorum. Ancak rapordan önce bir takım saha gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle iktidar bloku açısından gözlemlerimiz...

1- Ak Parti son dönem siyaseti ile gerçekçiliğini ve buna bağlı olarak çekiciliğini kaybetti.

2- Halkın temel sorunlarını yok sayma alışkanlığı, bu çekiciliği kaybetmesinin en önemli sebebi. Sorunun varlığını kabul etmeyince, "çözüm unsuru" olmaktan da uzaklaşılıyor. Seçmenin, sorunları çözebilecek yeni arayışlar içine girmesinin önü açılıyor.

3- Yine de Ak Partinin kısa ve orta vadede kaybetmeyeceği yaklaşık %30 seviyesinde güçlü bir taban desteği var. Bu seçmenlerin büyük kısmı kırsal seçmen ve henüz kentlileşememiş olan kent seçmenleri.

4- Ak Partinin 24 Hazirandan bu zamana yaşadığı oy kaybının çok büyük kısmı Gelecek Partisi ve muhtemel Babacan partisine gidenler. Fakat azımsanmayacak şekilde CHP ve İyi Partiye de oy kaybı var.++

5- MHP, Cumhur İttifakı içerisinde, 'iktidarı kontrol eden Milli unsur' görevi üstlenerek, başarıları kendisine, başarısızlığı Ak Partiye yükleyen ara öge konumunda bulunuyordu ve bu politika ile de oylarını artırıyordu. Ancak ekonomik krizin sürekliliği ve çeşitli sosyal konularda Ak Partiden bile ileride konumlanması MHP'nin bu imajını kaybetmesine neden oldu. Öyle ki, en fazla oy kaybı yaşayan ikinci parti MHP oldu.

6- MHP, Cumhur İttifakının oy kaybetmesini engelleyen set olma konumunu kaybedince, iktidar blokundan hem yeni partilere hem de İyi Partiye ciddi bir oy akışı başladı.

7- İyi Parti hem Ak Parti hem MHP'den oy almasına rağmen hala %10 seviyelerinde bir oyu var Bunun sebeplerinden biri, İktidarı değiştirebilecek sağ parti olarak gören CHP seçmenlerinin tekrar partisine dönmesi. Diğer sebep ise yeni kurulan partilere az da olsa oy kaybetmesi.

8- HDP 24 Haziranda aldığı oy oranını koruyor. %10 baraj uygulaması devam ettiği sürece de koruyacak. %10 barajı, HDP seçmenlerinin partilerini Mecliste tutmak için en büyük motivasyonu. Baraj oranı değişirse HDP oylarında bir düşüş yaşanabilir.

9- CHP adeta bir merkez parti gibi genel alıcı konuma geldi. Kısmen Ak Parti ve MHP'den gelen oylar, İyi Partiye giden seçmenin dönmesi, büyük oranda umutsuz seçmen ve yeni seçmenlerden oy akışı yakalayan CHP, bu süreçte oylarını en fazla artıran parti konumuna geldi.

10- Detaylı araştırma sonuçlarımız önümüzdeki hafta @PiarArastirma hesabımızdan paylaşılacaktır. İyi akşamlar.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER