Müşavirler için yabancı dile gerek yok

İçişleri Bakanlığı bir süre önce yurt dışına 100 müşavir gönderme kararı aldı. Ayda 5-7 bin dolar maaş ödenen müşavirlerde yabancı dil bilme şartı aranmayacak

Müşavirler için yabancı dile gerek yok

İçişleri Bakanlığı tarafından yurt dışına gönderilecek müşavirler için yabancı dil şartı kaldırıldı. Bu konudaki yönetmelik değişikliği uyarınca, müşavirlerde gidecekleri ülkenin dilini ya da Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinden birini konuşmak ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) en az 70 puan alma şartı aranmayacak. İçişleri Bakanlığı bir süre önce yurt dışına 100 müşavir gönderme kararı almıştı.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Cibuti'den Singapur'a, Zambia'dan Uganda'ya kadar 71 ülkeye gidecek müşavirlere ayda 5-7 bin dolar maaş ödenirken, İtalya ve Rusya'ya 3'er, ABD'ye ise 6 müşavir birden atanacak.

Bu müşavirler, bakanlık mensupları, 1. sınıf emniyet müdürü ya da binbaşı-tümgeneral rütbesi arasında olan jandarma ve sahil güvenlik personelinden belirlenecek.

Bir süre önce AKP milletvekili adayı Hacı Mehmet Gani'nin Bern Büyükelçiliği'ne 12 bin dolar maaşla basın ataşesi olarak atanması ve yabancı dili olmadığı için yanında 6 bin dolar maaşla tercüman da görevlendirilmesi çok tartışılmıştı.

3 BİN PERSONEL VAR

Yurt dışında Aile Müşaviri'nden Din Hizmetleri Müşaviri'ne, Adalet Müşaviri'nden Tarım Müşaviri'ne kadar 3 bin kadar personel bulunuyor.

TBMM'de geçmişte Türkiye'nin yurt dışı teşkilatı konusunda meclis araştırması yapılmış ve hazırlanan raporda, “Türkiye, yurt dışında müşavirler ordusuna sahiptir. Büyük bölümü ihtiyaç dışıdır ve yabancı dil bilmemektedir” denilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER