Mustafa Şentop'dan erken seçim açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Yeni sistemde Parlamento'nun erken seçim kararı alınması zorlaştırıldı. Erken seçim olmasın diye bir sistem var Türkiye'de" dedi

Mustafa Şentop'dan erken seçim açıklaması

CiddiGazete- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, 27. Dönem 4. Yasama Yılı değerlendirme toplantısında konuştu.

Konuşmasında erken seçim tartışmalarına değinen Şentop, “Yeni sistemde Parlamento’nun erken seçim kararı alınması zorlaştırıldı. Erken seçim olmasın diye bir sistem var Türkiye’de” dedi.

DOKUNULMAZLIK TEZKERESİ

27. Dönem, 4. Yasama Yılı’nda TBMM Başkanlığı'na 349 yasama dokunulmazlığı tezkeresi geldiğini belirten Şentop, “Bunlardan 5 tezkere kesin hüküm giyme sebebiyle milletvekilliğinin sona ermesi, 1 tezkere yasama dokunulmazlığının kaldırılması, 3 tezkere istem üzerine Cumhurbaşkanlığı'na iade edilmiştir. Bir tezkerenin işlemleri ise TBMM'nin tatilde olduğu süre içerisinde İç Tüzük gereği Karma Komisyon'a havale işlemi yapılamadığı için halen devam etmektedir” dedi.

TBMM İÇ TÜZÜĞÜ

Bir milletvekilinin suç işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istendiğinde ne yapılması gerektiğinin TBMM iç tüzüğü ile sıkı kurallara bağlandığını hatırlatan Şentop sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda TBMM iç tüzüğünün 131 ila 134'üncü maddeleri uyarınca milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki talepler, TBMM Başkanlığı'nca Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon'a havale edilmekte, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına söz konusu komisyon tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda TBMM Genel Kurulu tarafından karar verilebilmektedir.

Dolayısıyla dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmaması konusunda yetki sahibi öncelikle Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, akabinde de TBMM Genel Kurulu'dur.

Bu çerçevede 27. Yasama Dönemi'nin başlangıcından bugüne kadar TBMM Başkanlığı'na gelip Karma Komisyona havale edilen, dolayısıyla 4. Yasama Yılı sonu itibarıyla Karma Komisyon'da bulunan toplam tezkere sayısı bin 359'a ulaşmıştır.”

18 BİN 75 YAZILI SORU ÖNERGESİ

Bu dönem milletvekilleri tarafından 18 bin 75 yazılı soru önergesi verildiğini söyleyen Şentop, “Bunlardan 148'i mükerrer olduğundan işleme konulmamış, 60'ı gelen kağıtlara girmeden soru sahibi milletvekili tarafından geri alınmış, 506'sı ise Anayasa ve İç Tüzük hükümlerine aykırı oldukları gerekçesiyle iade edilmiştir.

792 yazılı soru önergenin inceleme süreci ise halen devam etmektedir. İşleme alınan 16 bin 569 yazılı soru önergesinden; bin 769'u süresi içinde, 6 bin 264'ü ise süresi geçtikten sonra olmak üzere toplam 8 bin 33 soru önergesi cevaplandırılmıştır.

5 bin 254 yazılı soru önergesinin süresi içinde cevaplandırılmadığı gelen kağıtlarda ilan edilmiştir. 3 bin 279 yazılı soru önergesinin ise cevaplandırılma süresi devam etmektedir.

Bunların dışında önceki yasama yıllarında verilmiş olan yazılı soru önergelerinden 251'i süresi içinde, 2 bin 110'u ise süresi geçtikten sonra 4’ünü yasama yılı içerisinde cevaplandırılmıştır.

Süresi geçtikten sonra cevaplandırılanlar hariç olmak üzere, bin 208 yazılı soru önergesinin cevaplandırılmadığı gelen kağıtlarda ilan edilmiştir” diye konuştu.

‘ELEŞTİRİLERE KATILMIYORUM’

Soru önergelerine süresi içinde ve yeterli cevap verilmediğine ilişkin eleştiriler geldiğini hatırlatan ancak bu eleştirilere katılmadığını ifade eden TBMM Başkanı Şentop şöyle konuştu:

“Daha önceki yasama dönemlerinde yazılı soru önergelerinin işlem süresi, yaklaşık 30 gün iken 27’nci yasama döneminde Anayasa'da ve TBMM iç tüzüğünde gerçekleştirilen değişiklikle bu süre 15 güne indirilmiştir.

Diğer yandan soru önergelerinin toplam cevaplandırılma oranına yasama dönemleri itibarıyla bakacak olursak, parlamenter sistemde geçirilen son iki dönemden 24’üncü Yasama Döneminde yazılı soru önergelerinin toplam cevaplandırılma oranı yüzde 60.3, 26’ncı dönemde de yüzde 45,4 olarak gerçekleşmişken; cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin geçerli olduğu 27’nci dönemde bu oranın yüzde 63,5 olduğunu görmekteyiz.

Bu verilere dayanarak, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde milletvekillerinin yazılı soru önergelerinin cevaplandırılmadığı ve yeni sistemde TBMM'nin denetim fonksiyonunun gerilediğine yönelik eleştirilere katılmadığımı ifade etmek isterim.”

KÜRT SORUNU

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şentop, “Size göre Kürt sorunu var mı yok mu” sorusuna şu cevabı verdi:

“TBMM, Türkiye’de hem siyasetin hem de yaşanan bütün sorunların görüşüldüğü bir yerdir. TBMM yasama anlamında anayasa değişikliği yapıyor, denetim bağlamında araştırma komisyonları kurabiliyor. TBMM’nin sorunların çözüm yeri olduğunu kimsenin tartışması mümkün değil. ‘Bir sorunun çözüm yeri Meclis’tir’ derken ne öneriyorsunuz. Bu şekilde somutlaşan bir tartışma olursa daha verimli bir tartışmaya dönüşür.

Bir ilimizin, bir bölgemizin sorunları olabilir. Bu sorunların muhatabı TBMM’nin tamamıdır. Bu bizim parlamentomuzun en temel esasıdır. Belli konuları belli kişilerle görüşme yaklaşımının bu esasa aykırı olduğunu düşünüyorum.”

YENİ ANAYASA

Şentop, yeni anayasa çalışmaları hakkındaki soruyu “Herkes aslında yeni bir anayasa yapılması konusunda mutabık. İçeriğiyle ilgili, yapılma yöntemleriyle ilgili tartışmalar var. Türkiye’nin yeni anayasaya ihtiyacı vardır, TBMM bu anayasayı yapacak güçtedir. Ciddi ve samimi bir irade olursa yeni anayasa yapılabilir” şeklinde cevapladı.

SİSTEM TARTIŞMALARI

Mustafa Şentop, güçlendirilmiş parlamenter sistem tartışmalarına hakkında ise şöyle konuştu:

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem, yürütmenin güçlendirildiği sistemdir. Nasıl güçlendiriliyor? Hükumetin kuruluşu kolaylaştırılıyor, düşürülmesi güçleştiriliyor. Yine hükumetin getirmiş olduğu kanunların kabulü olarak getirilmiş bazı kolaylıklar var. Bir hükumet sistemi olacak ise bu ancak TBMM’de 5’te 3 çoğunlukla anayasayı değiştirmek suretiyle olabilir. Bu ancak referandum mecburiyetiyle sağlanabilir. İlk bakışta hükumet değişikliği sistemi istiyorlar bazı arkadaşlar, bunu yapacaklarmış gibi bir hava oluşuyor ama işin tamamını anlatmak gerekiyor. Önceki sistemin cumhurbaşkanı ile şimdiki sistemin cumhurbaşkanı sadece adaş. Bu yeni sistemde kastettiğimiz kişi, önceki sisteme göre cumhurbaşkanı artı başbakan artı bakanlar demektir. O farklı bir cumhurbaşkanı bu farklı bir cumhurbaşkanı.”

TBMM’DE COVID-19 AŞI DURUMU

Şentop, TBMM’de Covid-19 salgını konusunda yeni önlemlerin alınıp alınmadığı ve çalışanların aşı durumu hakkındaki soruya, “Aşı olmayan yok. Aşıların hepsi tamamlandı” cevabını verdi.

Aşı olmayanların TBMM'ye alınıp alınmayacağına ilişkin soru üzerine Şentop, “Bu konuda bir değerlendirmemiz olmadı” dedi.

Şentop, Avrupa Birliği (AB) ile ilgili uyum hakkındaki soruya, “Ben önümüzde acil olarak gereken kanun düzenlemesi olması gerektiği kanaatinde değilim. Bu sürecin bir tarafı Türkiye diğer tarafı AB. 2016 yılında mutabakat metni vardı, taahhüt ettiği hususlarda mesafe alınamadı. Süreç devam ediyor” cevabını verdi.

Erken seçimin parlamenter sistem alışkanlığı olduğunu ifade eden Şentop, “Cumhurbaşkanının yeniden aday olacağı sistemde, süreyi kısaltmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Erken seçim olmasın diye getirilen bir sistem var” dedi.

KAYNAK: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 15:04
YORUM EKLE