Nurcuların önemli ismi hayatını kaybetti

Nur Cemaati'nin önemli ismi 92 yaşındaki Mehmet Fırıncı hayatını kaybetti. Haberi, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan duyurdu

Nurcuların önemli ismi hayatını kaybetti

CiddiGazete- Nur Cemaati'nin kurucusu Said-i Kürdi'nin öğrencisi olan 92 yaşındaki Mehmet Fırıncı hayatını kaybetti. Haberi, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan sosyal medya hesabından duyurdu. Hasan Doğan, Mehmet Fırıncı’nın fotoğrafını paylaşarak, "Cenab-ı Allah rahmet eylesin #MehmetFırıncı Ağabey" diye yazdı.

Mehmet Fırıncı'nın cenaze namazı 4 Ekim Pazar günü öğle namazına müteakip İstanbul Eyüp Sultan camii'nde kılınacak. Ardınan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi ile Eyüp Sultan Camii haziresine defnedilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından, "Mehmet Fırıncı ağabey... Şefkati, muhabbeti, asaleti ve tevazusuyla gönülleri rahatlatırdı... Cenab-ı Allah rahmet eylesin" şeklinde mesaj attı.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Nur Vakfı Başkanı olan Mehmet Fırıncı’nın, asıl adı Mehmet Nuri Güleç’tir. 1945 yılında ailesiyle birlikte Said-i Nursi'yi ziyaret ettiklerinde, burada ne iş yaptığının sorulduğunu, fırıncılıkla uğraştığını söylemesi üzerine, Said Nursi'nin kendisine "Mehmet Fırıncı" dediğini anlatmıştı.

MEHMET FIRINCI KİMDİR

1928 yılı İnegöl-Yenice Müslim Köyü doğumludur. Ailesi ile İstanbul’a yerleştiler. Ailece fırıncılık yaparak geçindikleri için kendisine "fırıncı abi" denilmektedir.

Asıl ismi Mehmet Nuri Güleç'tir. 1946 yılından itibaren Nur Cemaati bünyesinde yer aldı. 1950-1960 yıllarında Said-i Kürdi'nin hizmetinde bulundu. 1953 yılında evinde misafir etti. Daha çok İstanbul'da cemaatin kitap basımı ve dağıtılması işleriyle meşgul oldu.

Sözler Yayınevi, Söz Basın, Nesil Yayınları, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı gibi hizmet eksenli çalışmaların kurucusu oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 18:02
YORUM EKLE