O iftiraya uğrarken neredeydiniz?

Meral Akşener aleyhine başlatılan iftira kampanyasında "ölü taklidi" yapanlar, Mariam Kavakçı'nın Cumhurbaşkanı danışmanı olarak atanmasına tepki gösterenleri eleştirdi

O iftiraya uğrarken neredeydiniz?

CİDDİGAZETE

MHP'deki kongre sürecinde ve İYİ Parti'nin kuruluş aşamasında Meral Akşener çok ağır hakaret ve iftiralara uğradı. O dönem sessiz kalanlar, şimdi "Mariam Kavakçı" olayında farklı bir tavır koydu.

Mariam Kavakçı'nın atanmasında eleştiriler çoğunlukla, "liyakat ve torpil" iddiaları üzerine yoğunlaşırken, Meral Akşener'in uğradığı iftiralarda tavır ortaya koymayanlar, şimdi farklı bir yaklaşım sergilemeye başladı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Mariam Kavakçı'nın atanmasını kısmen eleştirip, kısmen Mariam Kavakçı'ya sahip çıkınca, siyasal islamcı yazar kadrosu da Ağıralioğlu'nu referans göstermeye başladı.

Meclis kürsüsündeki konuşmasının bir bölümünü Mariam Kavakçı'ya ayıran Yavuz Ağıralioğlu'na, "Türkiye Cumhuriyeti Ermeniler'den özür dilemeli ve tazminat ödemelidir" tezinin hızlı savunucularından, siyasal islamcı yazar Hakan Albayrak'tan "selam" geldi.

İŞTE HAKAN ALBAYRAK'IN KARAR GAZETESİ'NDE YAYINLANAN BUGÜNKÜ YAZISI:

İYİ Partili Ağıralioğlu'na selam

Sorsanız hepimiz medeniyiz, uygarız; ama fikri ve siyasi tartışmaları medenice/uygarca yürütmeyi becerenlerimiz pek az.

İster iktidar adına olsun ister muhalefet adına, ister dindarlık adına olsun ister laiklik adına, ister şu ekol adına olsun ister bu ekol adına, muarız gördüğü kişiyi veya cenahı eleştirirken kabalaşmayı ve dahi belden aşağı vurmayı marifet belleyen belleyene.

Eleştiride edep can çekişiyor.

Son çarpıcı örnek: Mariam (Meryem) Kavakçı’nın maruz kaldığı çamur fırtınası.

Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın kızı Meryem Kavakçı ne diye cumhurbaşkanı danışmanı yapıldı?

Bu tabii ki sorgulanacak, tartışılacak.

Meryem Hanımın şu veya bu sosyal medya paylaşımının yadırganmasında, eleştirilmesinde de bir fevkaladelik yok.

Ama...

“Ama”sını İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu dün Meclis kürsüsünde şöyle anlattı:

“Akraba olanları tercih etmenizin bürokrasiyi çözen, çökerten; bürokrasideki üslubu, istihdam etme ahlâkını, geleneğini bozan bir tarafı vardır. Tefessüh eder. Şimdi buna karşı çıktığım kadar, bir şeye daha karşı çıkıyorum. Muhalefet de dinlesin, istirham ediyorum. Bu kızımızın soyadı üzerinden istihdam edilmesini mevzu ederken izzete, iffete, ahlâka, namusa mugayir, bu kadar pespaye, bu kadar iğrenç, bu kadar dinle, imanla, vicdanla, izanla bir araya gelmeyecek cümleyi kurup, sosyal medyada bir de böyle koca koca adamların etiketle rozetle arz-ı endam etmelerinden vallahi şu kadar rencide oldum: İnsanın milletinden ümidi kesilir mi? İnsanın milletinden ümidi kesiliyor. Biz iktidara kızarken, iktidarın yaptıklarını tenkit etme imkânı elimize geçince limitsiz hakaret, üslupsuz, izansız, ferasetsiz, ahlâksız bir siyasal dil nasıl kullanırız? Bugün bu mevzuyu tenkit edeceğiz diye bir hanımefendinin, bu sizin kızınız da olabilirdi, ben istihdamını asla meşru görmüyorum, ama buna hükümeti tenkit etmek için bir mevzi yakaladık hevesiyle canhıraş yapışıp, bir hanımefendinin, bir kızımızın, bir kadının izzetine, iffetine, namusuna bu kadar pespaye cümle kurulmasına da asla razı olamayız. Yani siyasete bir üslup kazandıracaksak, siyasetin tenkit diline de bir üslup kazandıracaksak; benim hususiyetle kendi nefsime de çok rahatlıkla bu payları verdiğim için konuşabiliyorum, hükümeti tenkit etmek başka bir şeydir, hükümete kızacağız diye mukaddesat saldırganlığı başka bir şeydir. Hükümete kızacağız diye bir kızcağızın izzetine, iffetine, namusuna bu kadar galiz cümlelerle cümle kurmak başka bir şeydir.”

Hülasa, “Edeb, Ya Hu” diyor Yavuz Bey.

Selam olsun, Allah razı olsun.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER