Ömer Çelik'ten 'Şabanvari' cevap!

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'e basın toplantısında gazeteciler, Fesli Kadir'i ziyaret eden Ali Erbaş'ı sordu. Çelik, Kemal Sunal filmlerindeki repliğe benzer cevap verdi: İnsani ziyaret, insani ziyarettir!

Ömer Çelik'ten 'Şabanvari' cevap!

FETÖ ele başın Fetullah Gülen'le mektupları ortaya çıkan, kaçak Adil Öksüz'ün doktora hocası Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Yunan hayranı Fesli Kadir'i ziyareti gündemden düşmedi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 9 Kasım'da gerçekleşen ziyaretle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırmakta güçlük çekti.

Bozuk ve yarım cümlelerle ziyareti savunan Ömer Çelik, "İnsani ziyaret insani ziyarettir" dedi.

BASIN TOPLANTISINDA İLGİLİ BÖLÜM ŞÖYLE:

SORU: Diyanet İşleri Başkanının ziyaretine ilişkin “insani” denildi. Zamanlaması, cübbe ile yapılması söz konusu oldu. Dün muhalefetten ‘gereğini yap’ çağrısı geldi. Sizce gereğini yapmalı mı?

ÖMER ÇELİK: Diyanet İşleri Başkanlığı saygın bir kurumdur. Bu tartışmalar olduğu andan itibaren ayrıntılı şekilde izledik. Diyanet İşleri Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın takdir ettiği bir yöneticidir. Bir ilim adamı olarak, bir yönetici olarak FETÖ’ye karşı PKK’ya karşı, gençlerimizin korunmasında son derece ilim adamı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmaları sebebiyle FETÖ ve PKK’nın hedefindedir. Geldiği günden beri ortaya koyduğu çalışmalar hükümet tarafından!

Bu ziyaret insani bir ziyarettir. Her insani ziyaretten siyasi sonuçlar çıkartmaya başlarsak bunun sonu gelmez. Kendisi de ifade etti. Gittiğinde resimler aile tarafından çekiliyor. Kıyafeti söz konusu ediliyor. Zaten kıyafeti bellidir. Hasta ziyaretinin ideolojisi olmaz arkadaşlar.

İnsani bir ziyaretten böylesine siyasi sonuçlar çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Diyanet İşleri Başkanımız takdir edilen bir ilim adamıdır. Bu çağrılara cevabımızın bu şekilde olduğunu belirtmek isterim.

CUMHURBAŞKANI TARAFINDA TAKDİR GÖREN BİR YÖNETİCİ

Tabi son zamanlarda her vesileyle Atatürk ile ilgili tartışmaya dönüşmesini de doğru bulmuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk İstiklal mücadelemizin dahi başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu olarak her zaman değerlendirilecektir. Nitekim de devletin başı olarak Cumhurbaşkanımızın başkanlığında 10 Kasım’da giderek kendisini bir kere daha anmıştır. Atatürk ortak değerimizdir. AK Parti’nin siyaseti açısından her zaman bunun altı çizilmiştir. Yöneticilerimiz de bu anlayışa sahiptir.

Tarihsel kişileri eleştirirken saygı sınırlarını aşmaya öteden beri karşıyız. Her olayda bu tartışmayı çıkartmayı doğru bulmuyoruz. İnsani ziyaret insani ziyarettir. Bir hasta ziyaretidir. Hasta ziyaretinin ideolojisi olmaz, siyaseti olmaz. Bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini, Cumhurbaşkanımız tarafından takdir gören bir yönetici olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER