Perinçek'ten Kavala'ya destek

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Gezi Davası'nda Osman Kavala'ya ve diğer zanlılara verilen hapis cezaları hakkında konuştu

Perinçek'ten Kavala'ya destek

CiddiGazete- Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katıldığı bir TV programında Gezi Parkı davasında verilen mahkumiyetler hakkında konuşarak, "Gezi eylemlerinde biz de varız. Hadi güçleri yetiyorsa yakama yapışsınlar" dedi.

Suç ile siyasi hatanın çokça karıştırılan iki kavram olduğunu dile getiren Perinçek, ceza kanuna göre eylemler işlendiğinde suç olduğunu belirtti.

Henri Barkey ile görüşmenin bir kanıt olamayacağını belirten Perinçek, birinin tek başına Barkey ile görüştüğü konusunda eleştirilebileceğini fakat bunun suç olamayacağını dile getirdi.

Doğu Perinçek, şu şekilde konuştu:

"Gezi eylemlerinde biz de varız. Hadi güçleri yetiyorsa yakama yapışsınlar. Sizler onun başındaydınız biz hapishaneydik ama... Gezi hükümete karşı protesto eylemleri. Biz orada hükümet istifa dedik, Kavalalar istifa fikrine katılmıyorlardı. Hükümet istifa denilebilir... Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman başbakan olduğu dönemde BOP Eş Başkanı olduğunu söylüyordu. Biz de ona 'İstifa et' diyorduk. BOP Eş Başkanı Türkiye'nin cumhurbaşkanı ya da başbakanı olamaz. Türkiye'nin anayasasında BOP Eş Başkanlığı diye bir kurum yok. Amerika'nın kurumlarından biri. Dolayısıyla 'Hükümete istifa et' demek tek başına suç değil; bugün de yapılıyor gene suç değil. Ama biz Soros Vakfı ilişkisine karşıyız. Türk milletine karşı tavırlar bunlar. Ama suç başka bir şey, siyasi hata başka. Suç Ceza Kanunu'nda tanımlanan eylemi işlemektir. Dolayısıyla başka suç tanımlarının kanıtı olduğu denildiği vakit deliller arasında anlamı olabilir ama tek başına suç oluşturan eylemler değil."

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 09:43
YORUM EKLE