Rahşan Ecevit 5 partiyi birleştirdi

Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in dün akşam vefat eden eşi Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defni için TBMM'de grubu bulunan beş parti ortak kanun teklifi hazırladı

Rahşan Ecevit 5 partiyi birleştirdi

CiddiGazete- "Devlet Mezarlığı" hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, Meclis'te grubu bulunan beş partinin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in vasiyeti üzerine Devlet Mezarlığı'nda eşinin yanına defnedilebilmesine imkan tanıyan kanun teklifi, beş partinin ortak imzasıyla hazırlandı.

Devlet Mezarlığı‘na defnedilenlerin eşlerinin de vasiyetleri üzerine aynı yere gömülmelerini öngören kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Kanunun 1 Ocak 2020 tarihinden geçirli olmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe girecek.

TBMM'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

TBMM Başkanlığı'dan yapılan yazılı açıklamada, Rahşan Ecevit’in vasiyetinin yerine getirilmesi için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilerek, "Görüşmede, vasiyetin sağlanması için yasal bir değişiklik ihtiyacı olduğu konusunda değerlendirme yapıldı. Cumhurbaşkanımızın konuya olumlu baktığı ifade edildi. Bunun üzerine Meclis Başkanımız Mustafa Şentop, siyasi partilerin Grup Başkanvekilleri ile temasa geçerek, bir kanunun teklifi hazırlanmasıyla ilgili istişarede bulundu. Bunun üzerine 5 parti grubu ortak bir kanun teklifi hazırlama konusunda anlaşmaya vardı" denildi. Meclis'e sunulan kanun teklifi, öncelikli olarak genel kuruldan geçirilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 20:18
YORUM EKLE