Rize-Artvin Havalimanı açıldı

Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Devlet Bahçeli ve Mustafa Destici’nin de katıldığı törenle açıldı

Rize-Artvin Havalimanı açıldı

CiddiGazete- Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de katıldı.

Sözlerine törene katılanları selamlayarak başlayan Erdoğan, “Gardaşım Aliyev’e, Sayın Bahçeli’ye, Sayın Destici’ye ve diğer misafirlerimize, bu güzel günümüzü bizlerle paylaştıkları için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Dünyada deniz üzerine inşa edilen toplam beş havalimanı bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Açılışını yapmakta olduğumuz Rize-Artvin’le birlikte ikisi (Ordu-Giresun ve Rize-Artvin havalimanları) ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık. Bunların içinde sıfırdan yapmışçasına yenilediğimiz havalimanları da var. Yaklaşık beş yılda 4,4 milyar liralık bir yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı, 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle, gerçekten gurur verici bir eser oldu” diye ekledi.

‘BİR UÇAK BİLETİ MESAFESİNDE’

Havalimanındaki binaların, giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisinin, bölgenin özelliklerine uygun şekilde tasarlanıp yapıldığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kalkınmada ve özellikle de havayolu ulaşımında son 20 yılda katettiği mesafenin sembolü olarak gördüğüm bu eser, ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Doğu Karadeniz’in gerçekten zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı, komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sınırlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı insanımıza; vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında, bölgenin güzelliklerini görmek isteyen herkese Rize ve Artvin, artık bir uçak bileti mesafesindedir.”

İlham Aliyev, Devlet Bahçeli'nin yüzüğünü inceledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 00:31
YORUM EKLE