Seçim Kanunu teklifinde flaş gelişme

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifimiz yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak" dedi

Seçim Kanunu teklifinde flaş gelişme

CiddiGazete- AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifiyle ilgili açıklama yaptı. Yazıcı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- Bilindiği gibi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifimiz yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak.

- Teklifimizde yapacağımız ekleme ile görme engelli vatandaşlarımızın tek başına oy kullanmalarına imkan sağlayacak çok önemli bir düzenlemenin de hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Bu düzenlemenin uygulanmasıyla 'oyun gizliliği' esası korunmuş olacaktır.

GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA UYGUN OY PUSULASI

Yazıcı, görme engelli vatandaşlara özel oy pusulalarının tasarlanacağını belirterek açıklamasının devamında şunları kaydetti:

- Görme engelli kardeşlerimizin vatandaşlık görevini yerine getirirken karşılaştığı sıkıntıya son verecek bu düzenleme ile 'görme engelli seçmenlerin kullanabilmesi için oy pusulalarına uygun şablon' uygulaması yapılacaktır.

- Böylece, görme engelli seçmenlerimizin 'oyun gizliliği' esasına uygun bir şekilde oy kullanmalarına imkan sağlanacaktır. Her zaman belirttiğimiz gibi, bizim için önemli olan hür irade ve hür iradenin engellenmeden sonuç vermesini sağlamaktır.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 01:39
YORUM EKLE