Selman Beştepe'de törenle karşılandı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ankara'ya geldi. Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe'de resmi törenle karşılandı

Selman Beştepe'de törenle karşılandı

CiddiGazete- Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi sonrasında ilişkilerin donma noktasına geldiği Ankara-Riyad arasında normalleşme adımlarına bir yenisi daha eklendi.

Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretinde bir araya geldiği ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bugün Ankara'ya geldi.

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanan Selman'ın makam aracına süvariler eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Veliaht Prens Selman'ı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Selman'ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Selamün Aleyküm" diyerek selamladı. Törende tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Selman, merdivenlerde Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde tokalaşarak objektiflere poz verdi.

Daha sonra Erdoğan ve Selman, baş başa görüşmeye geçti. Görüşmede iki ülke ilişkileri başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak. Ayrıca, iki ülke arasında ticari anlaşmalar da imzalanacak.

Karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Selman, Türkiye’den önce Pazartesi günü Mısır ve Salı günü de Ürdün'e giderek bu ülkelerin liderleriyle görüşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 11:23
YORUM EKLE