Siyasilerden Srebrenitsa mesajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, Srebrenitsa Katliamı'nın 25. yılında birer mesaj yayımladı

Siyasilerden Srebrenitsa mesajları

CiddiGazete- Yugoslavya'daki iç savaşta Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında 11-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkek, Bosnalı Sırp katiller tarafından öldürüldü.

Katliamın yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesaplarından birer mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı resmi hesabından yapılan paylaşımda Erdoğan’ın Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yıl dönümü anma törenlerine gönderdiği video yayınlandı.

ERDOĞAN: ACIMIZ HÂLÂ TAZE

Konuşmasında, “Soykırımın üzerinden çeyrek asır geçse de acımız hâlâ tazedir. Hak ve adalet arayışınızda sizleri asla yalnız bırakmayacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdü:

- Bugün tarihin acı ve utanç sayfalarından biri olan Srebrenitsa Soykırımı’nı anmak ve Boşnak kardeşlerimizin acısını özellikle paylaşmak gayesiyle bir arada bulunuyoruz.

- Koronavirüs sebebiyle fiziken aranızda olamasak da aklımız her daim Bosna’dadır. Sözlerimin hemen başında 25 sene önce alçakça katledilen aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kederli aileleri ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

- Geçen sene naaşlarına ancak yeni ulaşabildiğimiz şehitlerimizi birlikte uğurlamıştık. Yüreklerindeki acıya rağmen ailelerin vakur duruşuna hep beraber şahitlik etmiştik.

- Soykırımın üzerinden çeyrek asır geçse de acımız tazedir. Ortaya çıkarılan her toplu mezarla yüreklerimiz yeniden dağlanıyor. Hala kadınlar kocalarına, çocuklar anne babalarına kavuşmanın umuduyla yaşıyor.

- Aradan geçen bunca zamana rağmen hala çocuklarının yolunu gözleyen anneler var. 25 yıldır mavi kelebeklerin izinde sevdiklerimizi arıyoruz.

KILIÇDAROĞLU: ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Videolu bir paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu ise “Bugün Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yıldönümü. İnsanların kimlikleri nedeniyle ötekileştirilmedikleri, demokrasinin egemen olduğu, barışçıl dış politikanın izlendiği bir dünya için 21. Yüzyılın eşiğinde Avrupa'nın göbeğinde yaşanan bu soykırımı asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

YAVAŞ: KARDEŞLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yayımladığı sosyal medya mesajında şu ifadeleri kullandı:

- İnsanlık tarihinin en karanlık ve utanç verici olaylarından #Srebrenitsa Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız.

- Bu cani katliamda yaşamını yitiren 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi rahmetle anıyorum.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 16:01
YORUM EKLE