Skandal anlaşmaya tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail'in imzaladığı doğal gaz boru hattı anlaşmasına tepki gösterdi

Skandal anlaşmaya tepki

CiddiGazete

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “EastMed Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir” dedi.

Aksoy'un açıklaması şöyle:

- EastMed Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC'yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir.

- Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'yi ve Kıbrıs Adası'nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır.

- Bu hususu bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getiriyoruz.

- Doğu Akdeniz'de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa'daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye'dir.

- Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir.

- Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız.

YORUM EKLE