Sofuoğlu hangi ülkenin vatandaşı?

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu bugün TBMM'ye, harf grubu Türkiye'deki yabancılara ait lüks bir araçla geldi. Sofuoğlu, "Böyle bir araban varsa vekil maaşına ihtiyacın yok demektir" dedi ancak vergi kaçırmak için aracına usulsüz plaka taktığı ortaya çıktı

Sofuoğlu hangi ülkenin vatandaşı?

Mecliste kayıt yaptırmaya lüks arabasıyla gelen AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, kullandığı otomobilini, motosikletini kazanmak için 20 yıl boyunca mücadele verdiğini belirterek, "Mücadele verip, alnımın teriyle kazandığım bir aracı kullanıyorum. Böyle bir araç kullanabiliyorsanız, böyle bir hayat yaşayabiliyorsanız milletvekili maaşına da ihtiyacınız yoktur" dedi.

AKP'li Sofuoğlu'nun bu sözlerine rağmen lüks arabasının plakası kafaları karıştırdı.

Sofuoğlu’nun kullandığı Lamborghini’nin plakası 54 MK 001.

MA ile başlayıp MZ ile biten plaka harf grupları, Türkiye'ye geçici olarak tetkik, tahsil ve çalışma amacıyla gelmiş olanların araçlarına tahsis ediliyor.

Bu misafir araç plakasını alan şahıslar araçlarını Türkiye’de kullanmak için vergi ödemiyorlar.

KİMLER BU PLAKAYI ALABİLİR

Misafir plakayı almak için kurulan aracı şirketler ise, kimlerin misafir araç plakası kullanacağını şöyle sıralıyor:

“Türkiye’deki Elçilik, konsolosluk ve buralarda görevli memur ve hizmetliler, teknik iş birliği ve benzeri uluslararası anlaşmalar kapsamında çalışan yabancı uzmanlar, yabancı işçi bürolarında çalışmakta olan yabancı personeller, yabancı basın yayın kuruluşları ve mensupları, NATO personelleri (Bu şahıslara ait araçların gümrük işlemi NATO beyannamesi ile yapılmaktadır), oturma ve çalışma izni olan yabancılar, öğrenim yapan yabancı öğrenciler, yurtdışından emekli yabancılar, YÖK tarafından çalışmasına izin verilen yabancı öğretmenler, federasyona bağlı olan yabancı sporcular, Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kart-pembe kart sahibi olan ve Türkiye'de ikamet edip çalışan, öğrenim gören yabancı uyruklu kişiler."

AK Parti’li Kenan Sofuoğlu’nun hangi kritere uyarak misafir plakası aldığı ise merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 03:24
YORUM EKLE