Son ankette çarpıcı sonuçlar çıktı

Area'nın "Kasım 2020- Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayımlandı. Anket çalışmasında MHP baraj altında kalırken, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük rakibi Mansur Yavaş oldu

Son ankette çarpıcı sonuçlar çıktı

CiddiGazete- Area Araştırma'nın yaptığı son ankette katılımcıların yüzde 57,6'sı, Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa, "güçlendirilmiş parlamenter sistem" için oy vereceklerini açıkladı.

Area Araştırma, Kasım 2020 tarihli "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayınlandı. Türkiye'nin 12 büyükşehrinde 23-27 Kasım tarihlerinde 2 bin 230 katılımcıya seçimler ve gündeme dair sorular soruldu.

Kasım ayı anketine göre AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı yüzde 45,2 olarak ölçüldü. CHP ve İyi Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı ise oyların yüzde 37,4'ünü alıyor.

HDP ise yüzde 10,4 oy alırken, diğer kalan partiler yüzde 7'i oy elde etti.

BAHÇELİ BARAJ ALTINDA KALDI

Anket sonuçlarında, partilerin tek başına aldıkları oy oranlarına bakıldığına ise Devlet Bahçeli'nin yönettiği MHP'nin yüzde 9 ile seçim barajını aşamadığı ortaya çıktı.

AKP’den ayrılan Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun oy oranları ise DEVA Partisi için yüzde 3,5, Gelecek Partisi için de yüzde 1,7 seviyesinde.

EKONOMİDE BAŞARISIZ

Euronews'te yer alan ankette hükümet politikalarının performansına ilişkin sorularda, katılımcıların yüzde 52,1'i hükümetin genel performansını "başarısız" bulduğunu açıkladı.

Ekonomide bu oran yüzde 68,3'e kadar çıkıyor.

AKP'LİLERİN YÜZDE 60,6'SI ALBAYRAK'IN İSTİFASINI OLUMLU KARŞILADI

Katılımcıların yüzde 74,1'i eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını olumlu karşıladı.

AKP’li seçmeninin yüzde 60,6'sı, MHP seçmeninin de yüzde 81,3'ü istifa haberini olumlu karşıladı.

ERDOĞAN EN ÇOK "OLUMLU OY" ALAN PARTİ BAŞKANI

Siyasetçilerle ilgili genel algı başlığında ise yüzde 47,5 ile en çok olumlu oy toplayan parti genel başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onu yüzde 41,1 ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener takip ediyor.

Ali Babacan ise yüzde 27,3 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun (yüzde 25,2) önüne geçti.

ERDOĞAN'IN EN BÜYÜK RAKİBİ MANSUR YAVAŞ

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki kanaatler de genel olarak olumlu.

Katılımcıların yüzde 61'i Mansur Yavaş hakkında olumlu görüş ifade etti, İmamoğlu için ise yüzde 49,4'ü "olumlu" dedi.

ÇOĞUNLUK KANAL İSTANBUL PROJESİ'NE KARŞI ÇIKTI

İmamoglu'nun tekrar gündeme taşıdığı Kanal İstanbul Projesi için ise katılımcıların yüzde 49,3 karşı olduğunu belirtirken, yüzde 35,8'i de taraftar olduğunu açıkladı.

Son olarak, Covid-19 salgını dışında Türkiye'nin en önemli sorunu nedir sorusuna, yüzde 56,9'u ekonomi, hayat pahalılığı ve yoksulluk derken, ikinci sırada yüzde 14,7 ile işsizlik sorunu yer aldı.

İşte o sonuçlar:

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 21:24
YORUM EKLE