Soylu, CHP'li başkandan helallik istedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Diyarbakır Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel ve yakınlarına ait dört evin basılmasına ilişkin İncel'i arayarak helallik istedi

Soylu, CHP'li başkandan helallik istedi

CiddiGazete- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Diyarbakır Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel ile yakınlarına ait dört ayrı eve 11 Mart gecesi saat 02.30’da özel harekat polisleri tarafından baskın yapılmasına ilişkin İncel'i arayarak helallik istedi.

Konuyla ilgili Cumhuriyet gazetesine konuşan Turgut İncel şunları söyledi:

"Sayın Süleyman Soylu telefon açtı ve olayın nasıl gerçekleştiğini sordu. Bende anlattım. Kapıların gece vakti saat 02.30'da koçbaşı ile kırıldığını, çocuklarımın ve eşimin kafasına silah dayadıklarını söyledim. Kendisi üzüntülerini iletti. Benimle ve eşimle ayrı ayrı görüşerek helallik istedi. Ben kendisinden bunu yapanların görevden alınmasını talep ettim. Sayın Soylu, olayla ilgili tahkikat başlatılacağını ve takipçisi olacağını söyledi. ‘Hiç merak etmeyin, ne gerekiyorsa yapılacak’ dedi. Kendisine ilgisi için teşekkür ederim. Vali ve Kaymakam bey de bugün buradaydı. Zaten soruşturma başlatılmış. Gerekenin yapılmasını bekliyoruz."

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Şüpheli U.İ. isimli şahsın ikametinde arama yapıldığı esnada aynı katta bulunan ve CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’e ait olduğu anlaşılan ikametin kapısının açılması üzerine bu ikamete de kontrol ve görüşme amaçlı girilmiş bilahare ikametten çıkılmıştır. Arama izni olmadan ikamete girilmesi iddialarıyla ilgili gerekli soruşturma süreci başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde CHP İlçe Başkanı Turgut İncel'in ve yakınlarının evleri gece yarısı "İhbar var" denilerek özel harekat timleri tarafından basılmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'İnsan Hakları Eylem Planı'nın üzerinden 10 gün geçtiğini hatırlatarak, "Dün gece yarısı, ‘İhbar var’ diyerek kapıları koçbaşıyla kırılıyor! Çocukların gözü önünde evde arama ve darp! Ev tarumar ediliyor, 'pardon' denerek gidiliyor" sözleriyle tepki göstermişti.

KAYNAK: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 02:09
YORUM EKLE