Soylu’dan tarikatlarla ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir" dedi

Soylu’dan tarikatlarla ilgili açıklama

CiddiGazete- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından tarikatların devlet kadrolarına yerleştirildiği iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Süleyman Soylu, paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

- Belirli grupların demokrasi ve hukuk sistemi dışında siyaseti, sermayeyi ve devleti etki altına alması, yönetmesi, belli yerlere sızarak güç devşirmeye çalışması kabul edilemez.

- Kaldı ki, devletimizin hiçbir biriminde böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak inanç grupları -son günlerdeki yönlendirmeli tartışmalara değinerek söylüyorum- tarihsel sürecimizin geleneğimizin ve topraklarımızın bir kabulüdür.

- Ayrıca bireysel olarak insanların inanç tercihlerinin olması, demokratik hayatın da doğal bir sonucudur.

- Fakat bireysel istismarlara veya inanç gruplarının istismarlarına nasıl müsaade edilemezse, bu istismarları fırsat bilip medeniyetimizin ve topraklarımızın değerlerine de saldırıya fırsat verilmeyecektir.

- İçişleri Bakanı olarak söylüyorum: Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur.

AKILLARA HÜSEYİN ÇELİK'İN SÖZLERİ GELDİ

Dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de 2012 yılında NTV'de yaptığı açıklamada, "Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür" demişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 02:00
YORUM EKLE