Süleyman Soylu'dan 'Adana' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana'da polisin Furkan Vakfı taraftarlarına karşı orantısız güç kullanması üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu

Süleyman Soylu'dan 'Adana' açıklaması

CiddiGazete- Adana'da Furkan Vakfı taraftarlarının yürüyüşünde polisin kullandığı orantısız güç, sosyal medyada tepki çekti.

Bazı polislerin kadınlara ve çocuklara orantısız güç kullanması sosyal medyada gündem oldu.

Polis teşkilatının imajını olumsuz etkileyen müdahale için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"BİZİM YÖNTEMİMİZ OLMAMALI"

Furkan Vakfı'nın daha önceki eylemlerine polisin sabırla ve orantıyla müdahale ettiğini belirten Süleyman Soylu, bugünkü olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurarak şöyle dedi:

- Yıllardır her hafta yasa dışı gösteri yapan 'Kuytulcu'lar, tüm uyarılara rağmen bugün Adana'da nevruz ile eş zamanlı yasa dışı gösteri yapmışlardır.

- Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir.

- Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi.

- Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır.

ADANA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Olaylarla ilgili Adana Valiliği'nden de açıklama yapıldı.

"Bugün bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında Furkancılara karşı polisin aşırı güç kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur" denilerek şu ifadeler kullanıldı:

- Bugün HDP öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları kapsamında bir etkinlik düzenlenmiş, aynı tarih ve zamanda bu nevruz etkinliğinin yapıldığı alanın çok yakınında bir yerde herhangi bir izin alınmaksızın Furkancılar tarafından da korsan etkinlik düzenlenmesi için taraftarlarına çağrıda bulunulmuştur.

- Yaklaşık 1500-2000 kişilik Furkan grubunun çağrısına uyan şahıslar saat 14.00'te ilimizin 9-10 noktasında toplanarak gruplar halinde yürümek istemişlerdir. Kendilerine bu etkinliğin yasa dışı olduğu ve dağılmaları konusunda yapılan uyarıları dikkate almadan korsan etkinliği yapma konusunda ısrarcı olmuşlardır.

- Bu grup aylardan beri yasa dışı gösteri yürüyüşü yapmış, gruba her defasında müsamaha gösterilmiş ve hiçbir güç kullanılmamıştır. Ancak son dönemde yapılan eylemler kamu düzenini bozmaya şehirdeki günlük hayatı etkilemeye başlamıştır.

"37 POLİS MEMURU YARALANDI"

- Yapılan etkinliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları hususunda yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruplara kademeli olarak müdahale edilmiş ve gruplar dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden bazı gruplara şehrin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir.

- Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar. Bu saldırı ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır).

ORANTISIZ MÜDAHALEYE SORUŞTURMA

- İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

BİR TEPKİ DE KARAMOLLAOĞLU'NDAN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Adana'da yaşanan olaylara tepki gösterdi. Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

- Kameralar önünde yapılan bu müdaheleleri gördükten sonra gözaltında yaşananları düşünmek bile istemiyoruz.

- Furkan Vakfı gönüllülerinin karşılaştığı muamele, iktidarın farklı fikirlere olan hasmane tutumunun bir göstergesi niteliğindedir.

- Unutulmamalıdır ki "Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir." (Anayasa Madde 34)

- Gerekçesi ne olursa olsun, şiddet içermeyen eylemlere karşı bu şekilde müdahale etmek kabul edilemez.

- Alparslan Kuytul ve arkadaşlarının bir an evvel serbest bırakılması için yetkilileri göreve davet ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2022, 22:34
YORUM EKLE