Süleyman Soylu'dan dansa davet!

Şili'deki kadınlar tarafından gerçekleştirilen danslı protesto Meclis'e taşındı. CHP'li kadın milletvekilleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu Las Tesis ile protesto etti. Soylu, "Dans edeceksek birlikte edelim" dedi

CiddiGazete

Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Sera Kadıgil tarafından başlatılan protesto, TBMM TV’den canlı yayınlandı.

Kadıgil, “Sayın İçişleri Bakanım Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinde kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yapılan bir dans var: Las Tesis. Bu eylemi yapmak için dokunulmaz olmamız gereken tek ülke sayenizde Türkiye oldu. Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız olacak” sözlerinin ardından harekete geçti.

Daha önce İstanbul’da yapılan benzer bir protestoya polis müdahale ederek, protestoyu gerçekleştiren kadınları gözaltına almıştı.

SOYLU CEVAP VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grubunun söz konusu eylemine ilişkin, öldürülen kadınların her birisinin ortak acı olduğunu vurguladı. Şarkının sözlerindeki, “Tecavüzcü sensin, öldüren sensin; polisler, hakimler, devlet ve başkan” şeklindeki ifadeleri aktaran Soylu, “Eğer bunları söyleyerek bu mesele çözülecekse Meclis de duysun. Eğer bu Meclis, ‘Bunları söylemeye devam etsinler’ derse ben İçişleri Bakanıyım, kanuna rağmen, Anayasa’ya rağmen en geniş hakkımı kullanacağım” diye konuştu.

Bakan Soylu, milletvekillerinin de bakanların da sorumlu olduğunu belirterek, “Tecavüzcü sensin, öldüren sensin; polisler, hakimler, devlet...” diye bir grubu çerçeve içerisine almamak gerektiğini söyledi. Söz konusu dansın sözlerinin Şili’de ortaya çıktığına işaret eden Soylu, “Dans, elbette ki dans... O zaman CHP Grubu ‘Tecavüzcü demekte bir mahzur yok’ desin. ‘Tecavüzcü polis...’ Böyle bir şey olabilir mi?” ifadesini kullandı.

Soylu, Şili’de bu şarkının CHP grubunun iddia ettiği gibi çıkmadığını aktararak, “Polis iki kadını öldürdü, onun için çıktı. Yani sizin söylediğiniz sebeple çıkmadı. Bu Almanya’da yok ama siz kendiniz buna bir mana üretebilirsiniz. Fakat bu Türkiye’de polise, hakime, devlete, Başkan’a ‘tecavüzcü’ ve ‘öldüren’ demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa hepimiz dans edelim ayrı da en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 17:52
YORUM EKLE