TBMM Başkanı Şentop: Bu ilk değil

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin, “Bir ilk değil'' dedi

TBMM Başkanı Şentop: Bu ilk değil

CiddiGazete- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Çanakkale’de yaptığı açıklamada, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye açılan kapatılma davasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

"Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili süreç ilk defa karşımıza çıkan bir süreç değil. Anayasa’da çok açık bir şekilde kesin hükmün Genel Kurula bildirilmesiyle milletvekilliğinin düşeceği yazıyor" diyen Şentop, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin de, "Anayasamızda, mevzuatımızda parti kapatma var. Bunun gerekçeleri, sebepleri de var. İlk defa karşılaşılan bir durum da değil. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından dava açılıyor. Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili incelemeler yaptıktan sonra bir karar verecek. Gönül ister ki olmasın ama siyasi partilerin kapatılmasını gerektiren hususlar, sebeplerle ilgili de siyasi partilerin hassasiyet göstermesi, ihlallerde bulunmaması da gerekir. Buna dikkat edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 19:35
YORUM EKLE