TBMM'de 'TRT Kurdi' tartışması!

TRT'deki atamalar TBMM Genel Kurulu'nda tartışma yarattı. Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılmasının gündeme geldiği kurulda, "kayıp silahlar"a ilişkin önergenin reddedilmesi tepki çekti

TBMM'de 'TRT Kurdi' tartışması!

CiddiGazete- TBMM genel kurulunda TRT'de yapılan atamalar nedeniyle tartışma çıktı. Konuya ilişkin konuşan İYİ Partili Lütfü Türkkan, "Düne kadar vatan haini Öcalan'a karşı ve kalleşler sürüsü PKK'ye karşı methiyeler düzen Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan da sayenizde yönetim kurulu üyesi olarak atanmış.

Anlaşılıyor ki önümüzdeki dönemde TRT, çözüm sürecinin borazanı haline gelecek. Bu tehlikeli zihniyet, Osman Öcalan’a TRT'de yemek programı sundurursa hiç şaşırmayın" dedi.

CHP'li Özgür Özel ise TRT yönetimini pelikancıların ele geçirdiğini öne sürdü. Eleştirilere cevap veren AKP'li Bülent Turan, "Her bir arkadaşımız kıymetlidir" savunmasını yaptı.

ÖCALAN TRT’YE ÇIKMAMIŞ!

Kırmızı bültenle aranan asker katili Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkmasına ilişkin de konuşan Turan, "Öcalan TRT'ye çıkmadı, TRT Kurdi’ye çıktı" dedi. Bu cevap üzerine muhalefet sıralarından gülüşmeler geldi.

Turan da "Konuşması Kürtçe verildi, Türkçe altyazı bile verilmedi. Konuşmada ısrarla Kandil'in meşruiyetini kaybettiğini söylüyor; ısrarla YPG'yi, PKK'yı lanetliyor. Adam özür diliyor adeta, pişmanlık duyuyor adeta. Öcalan'ın çıkması değil, Öcalan'ın ne dediği önemli" dedi.

"KAYIP SİLAHLAR"A YİNE RET

Genel kurulda HDP'nin ardından CHP'nin de verdiği organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in gündeme getirdiği "kayıp silahlar" iddiasının araştırılmasına ilişkin önerge ikinci kez AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergeye ilişkin konuşan CHP’li Gamze Taşcıer, "Herkes şundan emin olsun: Kimse bu kaybolan silahlarla verdikleri pozlarla yaptıkları tehditlerle korku salabileceğini düşünmesin.

15 yıl zaman aşımı var, erken ya da zamanında yapılacak ilk seçimde iktidarımızda yargı bağımsızlaşacak ve bu silahların akıbeti ve işlenen suçların hepsinin hesabı tek tek sorulacak" diye konuştu.

AKP'li Nazım Maviş ise "15 Temmuz'un arifesinde böyle bir önergenin getirilmesi tabii ki bizim tarafımızdan 15 Temmuz'un sulandırılmaya çalışıldığı ve 15 Temmuz'u itibarsızlaştırmak için gündeme getirildiği düşüncesine yol açacak" savunmasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 03:26
YORUM EKLE