Tosuncuk da çıkacak mı?

MHP’nin hazırladığı “af” yasa tasarısına, İYİ Parti’den sert eleştiri geldi. İYİ parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, “Söz konusu af tasarısının kabul edildiği varsayılırsa, toplumun azımsanamayacak bir kesimini dolandırmış bulunan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ülkemize geldiğinde serbest mi kalacak?" dedi

Tosuncuk da çıkacak mı?

İYİ parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, MHP'nin af önerisinde dolandırıcılara da “af” getirildiğine dikkat çekerek, Çiftlik Bank olayını | | | örnek gösterdi. Seymen, “Söz konusu af tasarısının kabul edildiği varsayılırsa, toplumun azımsanamayacak bir kesimini dolandırmış bulunan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ülkemize geldiğinde ya hakkında açılan soruşturma durdurulacak, ya da kovuşturma yapılıp ceza almış olsa bile cezasını 5 yıl eksik çekerek; kısa bir süre sonra tahliye edilecek” dedi.

Seymen, MHP'nin önerisinin kabul edilmesi halinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kolluk güçlerine, “Yakalayınca bacaklarını kırın” dediği uyuşturucu tacirlerinin de af kapsamına gireceğine dikkat çekti.

Seymen yaptığı açıklamada, MHP'nin önesinin bir “infaz yasası değişikliği” olmaktan çok, bir af yasası olduğunu, ancak MHP ile AKP'nin TBMM'deki vekil sayısının “af yasası”çıkarmaya yetmeyeceğinden, “infaz yasası değişikliği” adı altında sunulduğunu belirtti.

TBMM'nin af yasası çıkarması için vekillerin üçte ikisinin desteği gerekiyor. Bu da 400 rakamına tekabül ediyor.

UYUŞTURUCU TACİRLERİ DE AFFEDİLECEK

Seymen, AKP hükümetinin uyuşturucu ile mücadeleyi öncelikleri arasına almış olmasına, hatta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kamuoyu önünde kolluk güçlerine uyuştucu tacirlerini, “yakaladıkları yerde bacaklarını kırma” talimatı vermesine rağmen, MHP'nin af teklifinin uyuşturucu ticaretini de kapsadığını vurguladı.

Açıklamada, “Uyuşturucu suçlarının bu tasarı kapsamına alınmasında bazı sanatçıların bu suçlardan hüküm giymiş bulunmasının etkisi var mıdır? Bu hususun MHP tarafından cevaplandırılması gerekmektedir” denildi.

“DOLULUK NEDENİ YOĞUN TUTUKLAMALAR”

MHP'nin af teklifinin gerekçeleri arasında cezaevlerindeki doluluk oranının olduğunu, bu nedenle mevcut hükümlülerin cezalarından 5 yıllık indirim öngörüldüğünü de belirten Seymen, cezaevlerindeki doluluğun asıl sebebinin, “tutuklama tedbirinin” yoğun olarak kullanılması olduğunu ifade etti.

Seymen, tasarıyla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: “Cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak istiyorsak, infaz yasası değişikliği yapmadan, ya da af yasası çıkarmadan önce yargılamalarda 'adil yargılanma' ve 'orantılılık' ilkelerine riayet edilerek, tutuklamanın son çare olarak görülmesini sağlamamız gerekmektedir."

İYİ Parti'nin af konusuna tamamen karşı olmadığının da vurgulandığı açıklamada, “Ancak çıkarılacak yasanın herhangi bir şahsı, yahut zümreyi koruma amaçlı çıkarılması ya da devletimizi yıkmaya yönelik gerçekleştirilen terör eylemlerini de kapsama ihtimali bulunması İYİ Parti olarak kabul edilemez bir durumdur” denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 13:35
YORUM EKLE