Türk milliyetçileriyle yürüyen kazanır

Ciddigazete yazarı ekonomist Ali Çelik, yaklaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirme yaptı. Çelik, İstanbul'da düğümü Türk milliyetçileriyle yürümeyi başaran adayın çözeceğini yazdı. İşte Ali Çelik'in 23 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmesi:

Türk milliyetçileriyle yürüyen kazanır

İstanbul’da seçimin tekrar edilmesi kararını elbette haksız ve hukuksuz olarak yorumlayanlardanım. Ancak sonuç olarak seçimler tekrar edilecek ve muhalafet de İstanbul seçimlerine iddialı bir şekilde yeniden hazırlanıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun bu defa farkı açarak kazanacağını düşünen arkadaşlarımız da; AK Parti’nin bir planının olduğunu, aksi halde seçimleri iptal ettirmeyeceklerini, dolayısıyla Binali Yıldırım’ın sandıktan tavşan çıkarıp kazanacağını savunan arkadaşlarımız da var.

Bana göre biraz daha derine inmek gerekiyor. Biraz daha derine indiğimizde benim gördüğüm şudur: Bu seçimde adaylar değil; stratejiler ve koşullar yarışıyor.

İki adayın da kendisine göre olumlu ve olumsuz yanları var elbet. İmamoğlu genç ve enerjik bir görüntü çizerken, Yıldırım ise bakanlık, başbakanlık yapmış ve projelerle anılan bir isim. İmamoğlu bu proje geçmişi ve tecrübeye, gençliğiyle başkaldırarak, seçmenden destek toplamaya çalışıyor.

Asıl olarak da meselenin kitlendiği yer, tam da burası: “Seçmenden destek toplamak!”

Yani seçmen genç; ama daha az tecrübesi olan bir adaya mı oy verecek; yoksa tercihini tecrübeden yana kullanıp; Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul temsilcisini mi göreve getirecek?

Burada adaylarla beraber değerlendirmeye tabi tutulan bir diğer önemli husus da şüphesiz adayların, İstanbul gibi dev bir şehri kimlerle birlikte yöneteceği konusu.

Binali Yıldırım, Diyarbakır’da yaptığı Kürdistan ve Lazistan’lı konuşmasını, Türk milliyetçileriyle iş birliği yaparak unutturacak mı? Bu çizgi üzerinde devam ederse, Yıldırım’ın kaybedeceği milliyetçi oyları alabilmek için İmamoğlu nasıl bir strateji takip edecek?

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır seyahatinden, üstelik Devlet Bahçeli’nin burada kullanılan cümlelere karşı yaptığı açıklamalardan sonra, İstanbul’da milliyetçi oylar stratejik bir hal almış durumda.

İster boşa düşen bu oyları almak için İmamoğlu olsun, ister bu oyları kaybetmemek için Yıldırım olsun, bundan sonra bir milliyetçilik açılımı yapmak durumunda kalacaklar ve bu açılımın hangisi bizim tarafımızdan inandırıcı bulunursa, biz milliyetçilerin oyları o adaya doğru gidecek ve bu; seçimlerin kazanılmasına/kaybedilmesine sebep olacak.

Şüphesiz burada seçilen yol kadar, bu yolda hangi yol arkadaşlarıyla yürüyeceği de hayati bir önem taşıyor. Bu defa iyi oynayan değil; doğru yolu, doğru insanlarla yürüyen aday kazanacak.

Ülkemiz ve İstanbul için hayırlısı olsun.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 20:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet ÇAĞLAR
Ahmet ÇAĞLAR - 3 ay Önce

Türk milliyetçisi olarak yalana talana iftiraya milliyetçiliği ayaklar altına alana asla oy vermeyecektir

Bayram
Bayram - 3 ay Önce

İmamoğlu diyen ülkü devleri onun kiminle yol yürüdüğü ortada neyi tartışıyorsunuz

Sadık Yılmaz
Sadık Yılmaz - 3 ay Önce

Teşekkürler.Güzel bir egzersiz.Değerlendirmek lazım....

Hakkı  Yüce
Hakkı Yüce - 3 ay Önce

Binali daha evvel İzmir den Ankara dan aday oldu kaybetti. İstanbul dada aday yaptılar yine kayvetti. Adil olmayan tek adam kararı ile Ysk ya baskı yapıp seçimi iptal ettirdi. Eğer bu Halk gerçekten uyumazsa Ekrem İmamoğlu Fark atar. Ama Cumhurbaşkanı yine bir oyun peşinde değilse Banko İmamoğlu.

İsmail Şahin
İsmail Şahin - 3 ay Önce

ALİ BEY TESPİTLERİNİZİN BÜYÜK BİR KISMINA KATILMAKLA BERABER ÇOK ÖNEMLİM İKİ HUSUSU ATLAMIŞSIN BİRİNCİSİ İMAMOĞLUNA HÜKÜMET TARAFINDAN UYGULANAN HAKSIZLIK SONUCU HAKKININ ELİNDEN ALINMIŞ OLMASI ASLA KABUL EDİLEBİLİR DEYİL
İKİNCİSİ İBB DE UYGULANAN ÇOK BÜYÜK ÇAPTA YOLSUZLUK LARIN VAR OLMASI HÜKÜMETİN BU YÜZDEN NE PAHASINA OLURSA OLSUN İSTANBULU KAYBETMEK İSTEMEMESİ DURUMU ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS OLMASI LAZIM

Musa vardi
Musa vardi - 3 ay Önce

Ben türk milliyetçisiyim.ülkücüyum.erdogan türkü sevmez.milliyetçilik ırkcıliktir söyledi. Akp Türk milliyetçilerinin tarihi düşmanidir.asla oy vermem. Verdirmiyecem. Oyum ekrem imamoğluna.

Kasım güvercin
Kasım güvercin - 3 ay Önce

Türk milliyetçisi olarak imamoğlu 'na oyumu vereceğim

Semiha Elen
Semiha Elen - 3 ay Önce

BINALI YILDIRIM istanbulu alacak inşAllah


SIRADAKİ HABER

banner95

banner84