Ülkücülere önce tepki, sonra sevgi!

Bu gece hayatını kaybeden Rahşan Ecevit, 1999 seçimlerinden sonra DSP ile MHP'nin koalisyonu gündeme geldiğinde ülkücüler için "Eli kanlı katiller" deyip, ortaklığa karşı çıkmıştı. Rahşan Ecevit, daha sonra ülkücülerle buzları eritti...

Ülkücülere önce tepki, sonra sevgi!

CiddiGazete- 1999 seçimlerinde ortaya çıkan tabloda MHP ile Bülent Ecevit'in başında olduğu DSP'nin koalisyonu gündeme geldi. Eşinin MHP ile koalisyon yapmasını istemeyen DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan röportajında MHP için, "Eli kanlı katiller" tabirini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ, ÖZÜR DİLENMESİNİ İSTEDİ

Ülkücü taban, Rahşan Ecevit'in sözlerine büyük tepki gösterdi. Rahşan Ecevit'in hakaret içeren sözlerine karşı dava açmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Mayıs 1999 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. DSP'den özür beklediğini belirten Bahçeli, "Hükümetin kurulması, Demokratik Sol Parti’nin milliyetçi-ülkücü camiadan özür dilemesine bağlı olduğu açıktır" dedi.

MUHSİN YAZICIOĞLU'NUN CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Rahşan Ecevit, milliyetçi-ülkücü camiadan özür dilemedi. Sadece, "Ben o ifadeyi 12 Eylül öncesi için kullandım" diyerek, gerginliği geçiştirdi. Yaşananlara rağmen Devlet Bahçeli, ANAP'la birlikte DSP'nin koalisyon ortağı oldu.

Zamanla "ülkücüler" hakkındaki fikirleri değişen Rahşan Ecevit, suikast sonucu şehit edilen Büyük Birlik Partisi'nin kurucu genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009'daki cenaze törenine katıldı.

RAHŞAN ECEVİT'İN ÜLKÜCÜLERLE İLGİLİ SÖZLERİ, GÜNÜN GAZETELERİNDE NASIL DEĞERLENDİRİLDİ:

HÜRRİYET

Manşet, "Rahşan Hanım depremi"ydi. Hürriyet konuyu şöyle ele alıyordu: "DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in, MHP ve ülkücülerle ilgili ağır sözleri dün siyaset dünyasını salladı. Rahşan Ecevit'in Milliyet'te önceki gün yayınlanan sözleri Hürriyet'in birinci sayfasında kutu içinde yer aldı.

SABAH

Manşetinde, "Özür bunalımı" denildi ve durum şöyle özetlendi: "Rahşan Hanım'ın kuşkularını sert ifadelerle dile getirmesi MHP'de infial yarattı. Bahçeli'nin 'özür şartı' koalisyonu sıkıntıya soktu."

Sabah da üç kutu yaparak, Rahşan Ecevit için "Sert çıktı", Devlet Bahçeli için "Rest çekti" ve Bülent Ecevit için de "Ilımlı mesaj" başlığını attı.

RADİKAL

Üst başlıkta, "Rahşan Ecevit'in demeci MHP'yi kızdırdı. Koalisyon bıçak sırtında" denilen manşet şöyle: "Hükümet yatıyor mu?" Radikal durumu şöyle yorumladıı: "Bülent Ecevit de Rahşan Hanım'ı destekleyince iki parti arasındaki sorunun sadece 'türban' olmadığı anlaşıldı. Hükümet kurulsa bile yaşaması çok zor."

STAR

Gazete bir önceki nüshasında "Rahşan Hanım krizi" manşetini atmıştı. Manşetin altında, "Ülkücüleri ağır bir dille eleştirdi, DSP-MHP ortaklığını zora soktu" sözleri yer alıyordu. Manşette ağırlık, özür talebi, özür yöntemi ve özür kavramına ilişkin tartışmalardaydı.

POSTA

"Rahşan Depremi" manşetinin altını üçe ayırmış ve Rahşan Ecevit'in Milliyet'te yer alan sözleri, Devlet Bahçeli'nin tepkisi ve Bülent Ecevit'in yorumuyla manşetini desteklemişti.

TÜRKİYE

Gelişme, "Ankara karıştı" manşetiyle duyuruldu. "Rahşan Ecevit'in sözleri bomba gibi düştü" cümlesiyle desteklenen manşetten sonra iki noktaya dikkat çekildi: "DSP Genel Başkan Yardımcısı'nın MHP'yi itham eden ağır beyanatı koalisyon çalışmalarını sekteye uğrattı" ve "Bahçeli'nin 'özür' isteğine Ecevit "ret" cevabı verirken, MHP ile koalisyon kapısını kapatmadı.

AKŞAM

MHP'nin talebi manşetteydi: "DSP özür dilesin." Alt başlıkta ise "Devlet Bahçeli, Rahşan Ecevit'in MHP'yi suçlayan sözlerine çok sert tepki gösterdi: Bu durumda uzlaşma ve hükümetin kurulması DSP'nin özür dilemesine bağlıdır" cümleleri yer aldı.

YENİ YÜZYIL

"Bahçeli, Bayan Ecevit'in geçmişe ilişkin sözleri üzerine DSP'ye rest çekti" denildi ve "Koalisyona Rahşan bombası" manşetini attı. Manşet, "Kızdıran sözler", "Sert karşılık" ve "Koalisyon zorda" başlıklı üç kutuyla desteklendi.

CUMHURİYET

Gazete, "Pazarlıkta restleşme" dediği manşetinde Bahçeli'nin "DSP özür dilesin" ve Ecevit'in "Bahçeli zorluğumuzu anlasın" sözlerine yer verdi. Manşetin hemen yanında Cumhurbaşkanı'nın konuya ilişkin açıklaması yer aldı.

ORTADOĞU

O dönem MHP'nin yayın organı olan gazete, Devlet Bahçeli'nin talebini manşete çekti: "DSP özür dilesin." Manşetin hemen altında, "DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in MHP aleyhindeki sözleri, hükümet kurma aşamasında tansiyonu birdenbire yükseltti" denildi.

SİYASAL "İSLAMCI" GAZETELER

Milli Gazete'nin manşeti "Rahşan kilitledi", Yeni Şafak'ın manşeti "Haddini bil Rahşan", Akit'in manşeti "Özür dile Rahşan"dı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 15:48
YORUM EKLE