Üsküdar Belediyesi arazi devretmeyi sürdürüyor

AKP’li Üsküdar Belediyesi, SGK’ya olan yaklaşık 21 milyon 800 bin liralık borcunu, İstanbul’un çeşitli noktalarında bulunan arazilerini kuruma devrederek ödedi

Üsküdar Belediyesi arazi devretmeyi sürdürüyor

CiddiGazete- Üsküdar Belediye Meclisi, 30 Mart Salı günü olağanüstü toplandı. Olağanüstü oturumda Üsküdar Belediyesi iştiraklerinden Personel AŞ'nin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan prim borcu görüşüldü.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, SGK İstanbul İl Müdürlüğü'nün, mülkiyeti Üsküdar Belediyesi'ne ait Pendik, Şile ve Tuzla ilçelerindeki boş durumda olan 5 ayrı parseli devralmayı kabul ettiği belirtildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Üsküdar Belediyesi’ne ait Pendik Emirli Mahallesi'nde 12 bin 462 metrekarelik parsel için 4 milyon TL, Şile Çavuş Mahallesi’nde 5 bin 680 metrekarelik parsel için 4 milyon 828 bin TL, hemen yanındaki 3 bin 234 metrekarelik parsel için 2 milyon 748 bin TL, Tuzla Merkez Mahallesi'nde 838 metrekarelik parsel için 3 milyon 352 bin TL, yanındaki bin 704 metrekarelik parsel için de 6 milyon 818 bin TL değer biçildi.

Meclis oturumunda oy çokluğuyla alınan kararla araziler, Üsküdar Belediyesi şirketi Personel AŞ'nin prim borçlarına karşılık SGK Başkanlığı'na devredildi.

Böylece belediye şirketinin yaklaşık 21 milyon 800 bin liralık prim borcu, devredilen araziler karşılığında ödenmiş oldu.

CHP VE İYİ PARTİ’DEN İTİRAZ

Karara CHP ve İYİ Parti grubu karşı çıktı. Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi üyesi Doğan Tekel, karara tepki göstererek, “Pandeminin yarattığı ekonomik sıkıntılara rağmen vatandaş prim borcunu ödüyor, esnaf borcunu ödüyor, diğer kurumlar borcunu ödüyor ama Üsküdar Belediyesi borcunu ödeyemiyor. Bu nasıl keyfiliktir? Muhalefet partilerinin yönettiği belediyelere böyle bir olanak tanınmıyor. Üsküdar Belediyesi yıllardır SGK'ya olan borçlarını ödemek yerine arazilerini devrediyor. Daha önce de cami alanlarını borçlarına karşılık devretmiş bir belediye burası” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 13:38
YORUM EKLE