'Uygur Türkleri PKK kamplarında' iddiası

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seven, Suriye'deki sıcak çatışma bölgesinde 3 bin civarında Uygur Türkü'nün YPG ve PKK kamplarında alıkonulduğunu ve askeri eğitime tabi tutulduğunu iddia etti

'Uygur Türkleri PKK kamplarında' iddiası

CiddiGazete- Zafer Partisi Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Neslihan Sultan Seven, 3 bin Uygur Türk'ünün terör örgütü YPG/PKK kamplarında olduğunu iddia etti.

Seven, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

Türk Dünyası Başkanlığı olarak ilk yüz yüze toplantımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İlk toplantı itibariyle öncelikli, kısa ve uzun vadeli çalışma programımızı belirledik. Maddeler halinde özeti şu şekildedir:

- Uygur Türkleri Suriye üzerinden Afganistan Çin sınırındaki Wakhan/Wahan Koridoru bölgesine yerleştirilmiştir. Bu bölge üzerinde Taliban Örgütü ve Çin Hükûmeti maden işletmesi hususunda görüşmelere başladığında ve Çin’in Taliban’a yardım vaatleri söz konusu olduğunda bu bölgedeki Uygur Türklerinin can güvenliği tehlikeye girmiştir. Bu meselenin araştırılması, bölgedeki güvenlik alanlarının belirlenmesi ve kamuoyunun bu hususta bilgilendirilmesine karar verilmiştir.

- Yine Afganistan'da bulunan Hazara Türkleri, Şii olmaları hasebiyle devamlı Taliban’ın hedefleri arasında olmuştur. Hükûmette Hazara Türklerini temsil eden bir heyet yoktur, siyasi olarak tanıma işlemi gerçekleştirilmemiştir. Bir iç sorun olarak görülen Hazara Türkleri, temsil yetkileri ellerinden alınması bir yana yardım talebinde bulunma ve diyalog kurma haklarına bile sahip değildir. Taliban yönetiminde Hazara Türklerinin hayat haklarına da kastedilmiştir. Bu yönetim döneminde Hazara Türkleri katliamı alenen başlamıştır. Acilen tepki verilmesi ve tedbir alınması gereken bir husus olan Hazara Türkleri meselesi kamuoyu karşısında tüm ayrıntılarıyla paylaşılmalıdır.

"UYGURLAR PKK KAMPLARINDA"

- Suriye'de sıcak çatışma bölgesinde 3000 civarında Uygur Türkünün YPG ve PKK kamplarında alıkonulduğu ve askeri eğitime tabi tutulduğu bilinmektedir. Esir alınan ve örgüt amaçlarınca kullanılmaya çalışılan Türklerin salahiyeti tesis edilmeli ve sürekliliği korunmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 17:22
YORUM EKLE