Yargıtay'dan HDP'ye inceleme

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. İnceleme sonucu HDP'nin ‘örgüt eylemlerinin odağı’ olduğu tespit edilirse parti hakkında kapatma davası açılması gündeme gelebilecek

Yargıtay'dan HDP'ye inceleme

CiddiGazete- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile ilgili inceleme başlattı.

NTV'nin haberine göre, HDP hakkında inceleme başlatan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu inceleme kapsamında 108 sanıklı Kobani iddianamesi ve HDP'li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istedi.

Kobani soruşturması kapsamında HDP Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu HDP'li 9 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmişti.

Siyasi partilerin faaliyetlerini izlemekle görevli Başsavcılık tarafından yapılacak inceleme sonucu, HDP’nin ‘örgüt eylemlerinin odağı’ olduğu tespit edilirse, parti hakkında kapatma davası açılması gündeme gelebilecek.

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, bugün TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Yargıtay'ın HDP hakkında inceleme başlatmasının "önemli ve beklenen bir gelişme" olduğunu belirterek, "Başsavcılık, inceleme sonucunda HDP’nin faaliyetlerinin terör eylemlerinin odağı haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek, nihayetinde hazırlanan iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunacaktır.

Siyasi partilerin kapatılması Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından kesin olarak karara bağlanmaktadır.

Türkiye bir hukuk devleti ise HDP'nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır. Başka bir ad altında paravan terör oluşumu çatısı ile bile tekrar faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir" demişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 14:14
YORUM EKLE