Yeni partiler sandığı nasıl etkiler

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yeni parti kurarsa oylar nasıl dağılacak? Yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı

Yeni partiler sandığı nasıl etkiler

CİDDİGAZETE

AK Parti’de yeni parti kuracağı iddia edilen iki isimden de bu hafta açıklamalar geldi. Eski Bakan Ali Babacan, “Çalışmaları arkadaşlarla başlattık” derken, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Çalışmaya başladık. Belli bir noktaya geldi” dedi.

Her iki parti kuruluşu için de sonbahar ayları işaret edilirken ilk kamuoyu anketleri de gelmeye başladı. Meclis kulislerinde konuşulan bir ankete göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 39, CHP yüzde 27, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 10.1, MHP 9.9 görünüyor.

Olası iki partinin kurulması durumunda ise Babacan’ın yüzde 8, Davutoğlu’nun yüzde 3 civarında oy alacağı ön görülüyor. Peki yeni oluşumların alacağı oylar hangi partilerden gelecek?

Tablo ilginç. Beklendiği gibi yeni oluşumlara en çok oy 4-5 puanla AK Parti’den geliyor ama İYİ Parti, CHP ve MHP’de de 1.5-2 puanlık düşüşler görülüyor. Yeni partilerin etkilemediği parti ise şimdilik HDP. Partilerin kurulup kadrolarının ortaya çıkmasıyla nasıl bir tablonun oluşacağı merak konusu.

İMAMOĞLU’NUN TÜRKİYE OYU YÜZDE 56!

CHP-İYİ Parti ittifakı, HDP desteği ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin sonuçlarına dair analizler de devam ediyor.

Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 54 oyla kazandığı seçim için “Bir Türkiye seçimi” yorumu yapılmıştı. Yapılan çalışmalar da bu yorumu destekliyor.

Seçim sonuçlarıyla ilgili bir kamuoyu anketine göre İstanbul seçimi bir Türkiye seçimi olsaydı, yani aynı adaylarla bir Türkiye seçimi yapılmış olsaydı, İmamoğlu’nun alacağı oy yüzde 54 değil, yüzde 56 olacaktı.

‘KİMSE İYİ PARTİ KONFORUNU BIRAKIP GİTMEZ’

Kuruluşunun üzerinden daha iki yıl geçmeyen İYİ Parti, dördüncü olağanüstü kongresini yaptı. Yeni yönetimin belirlendiği son kongre ile de tüm iç tartışmalar bitirilmiş değil ama Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli’nin “dönün” çağrısı da ciddi bir karşılık bulmadı.

Bahçeli çağrılarından vazgeçmedi ama İYİ Partili yöneticiler bunun sonuç getirmeyeceği görüşünde. İYİ Partili bir yönetici yaşanan iç tartışmalarla ilgili, “Önümüzde daha okyanuslar var, derede boğulmayız. Daha ne dereler geçeceğiz” yorumunu yaptı.

MHP’de uzun yıllar MYK üyeliği yapmış bir başka İYİ Partili yönetici ise “MHP’de yaklaşık 10 yıl yöneticilik yaptım. MYK kararlarına daha toplantı başlamadan imza atardık. Demokrasi güzel. Bu konfor bırakılmaz” dedi.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 01:59
YORUM EKLE