Zirvede sürpriz buluşma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, NATO'nun 70'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle İngiltere'de düzenlenen zirve kapsamında program dışı bir araya geldi

Zirvede sürpriz buluşma!

CiddiGazete

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, NATO Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Londra'da bir araya geldi. Program dışı yapılan görüşme "sürpriz" olarak değerlendirildi.

Zirvenin yapıldığı The Grove Otel’de basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü.

ÖMER ÇELİK'TEN İLK AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, zirve ile ilgili şu açıkmayı yaptı: "Şimdiye kadar görülen en başarılı, en geniş savunma örgütü olarak NATO’nun geleceği dünyanın geleceğini de doğrudan ilgilendiriyor. Ticaret savaşlarının yanı sıra, savunma anlayışlarındaki kopuşların dünyayı iyi bir yere götürmediğini tarihten biliyoruz.

"NATO’nun bu kadar geniş bir savunma örgütü olması, aynı zamanda işleyişi hakkındaki eleştirileri de beraberinde getiriyor. Çeşitli dönemlerde çeşitli tanımlara kavuştu NATO ama ilk defa bu kadar tartışılıyor. Türkiye en önde gelen NATO güçlerinden biridir. Tartışmasız biçimde, savunma konularında Bilgi sahibi olan herkes Türkiye olmadan NATO düşünülemeyeceğini kabul eder.

"Gerek NATO’ya yapılan katkılar, gerekse NATO misyonlarına katılımı konusunda eksiksiz ve başarılı bir sicili var Türkiye’nin. Türkiye bu bakımdan dünyada barış misyonlarının aranılan ve güvenilen gücüdür. Bu güven her zaman artarak devam etmiştir. Türkiye’nin terörle mücadele ederken NATO ülkelerine sık sık ilkeleri hatırlatması NATO’nun geleceğini etkileyecek başlıktır. Herhangi bir NATO ülkesinin bir terör örgütüyle mücadele ederken başka terör örgütüyle iş tutmasının yanlışlığı sadece Türkiye tarafından dile getiriliyor.

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO’ya hatırlattığı ilkeler esasında bundan sonrasında NATO’nun sağlıklı ve doğru şekilde geleceğe yürümesi için yegane yol haritasıdır. Bu ilkeler hem eleştirilere konu olan eksikleri giderecek hem de ilkeli bir savunma misyonunu güncelleyecektir."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 17:56
YORUM EKLE