CiddiGazete- Emekli binbaşı Tahir Sancar'ın vefat haberini yeğeni Ülkü Sancar duyurdu. Ülkü Sancar, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

- Acı Kaybımız.

- Prof. Dr.Aziz Sancar'ın abisi amcam Tahir Sancar'ı kaybettik.

- "Daima ileri kızım, daima dik, daima imanlı"

- KOCA KURT

- Kürşat'a giden yolunu Allah nurla aydınlansın KOMUTANIM

KARDEŞİ AZİZ SANCAR'I ŞU SÖZLERLE ANLATMIŞTI:

Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ağabeyi Emekli Binbaşı Tahir Sancar, "Aziz’in bu ödülü aldığını duyduğumda sevinçten ağladım. Büyük bir gurur. Son dönemde ülkemizin yaşadığı ayrışma ve sıkıntılar arasında herkes için milli bir başarı oldu. Allah Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk Milleti’nde hayırlı uğurlu etsin" dedi.

"TÜRK GENÇLERİ İÇİN ABD’DE VAKIF KURDU"

Tahir Sancar, kardeşiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Aziz, gençliğinden beri günde dört saat uyuyan, yirmi saat çalışan bir bilim insanı. Küçükken de çok kitap okurdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Savur’da gönüllü olarak iki yıl doktorluk yaptı. Ücret almıyor, hastaların ilaçlarını kendi bütçesinden karşılıyordu. Sonra ABD’ye gitti. Amerika’da bir vakıf kurarak öğrenci yurdu açtı.

Türkiye’den ve Orta Asya’daki Türk ülkelerinden eğitim için giden gençler bu yurtta ücretsiz olarak kalabiliyor. Sadece Sancar Ailesi’nin mensupları kalamıyor. Çünkü Aziz hem torpil algısı oluşmaması, hem de imkanı olmayan gençlere yer ayrılması için, bizim aile eşrafından gidenleri yurda kabul etmiyor.

Sizin çocuklarınızı okutma imkanınız var, bu yurt imkanı olmayan gençler içindir diyor."

"ATATÜRKÇÜYÜZ"

Tahir Sancar ailesi ile ilgili de bilgi verdi: Memleketimiz Mardin’in Savur kazasıdır. Bizim sülalemiz Oğuz Boyu’nun Hasi Kolu’ndandır. Sekiz kardeşiz. Ben altı numarayım.

Aziz benim iki yaş küçüğüm. Hepimiz üniversite mezunuyuz. En büyüğümüz general, en küçüğümüz makine mühendisidir. Ailemiz eğitime çok önem vermektedir. Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda ilerlemeyi benimsedik.

"ÇOK PKK KURŞUNU YEDİM"

Yıllarca ülkenin güvenliği için Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan Emekli Binbaşı Tahir Sancar, “Aziz gibi hepimiz milliyetimize ve mukaddesatımıza son derece bağlıyız. Atatürk milliyetçisiyiz. Bayrak ve vatan bizim için kutsaldır. Bunun için cansa can veririz, kansa kan veririz. Taviz yok. Ben çok PKK kurşunu yedim” diye konuştu.

"MİTHAT SANCAR HDP’YE GİTMEMELİYDİ"

Ulus kavramına, bir arada yaşama kültürüne verdiği önemi anlatan Sancar, “Kürt’ü ayrı görmüyoruz. Herkese saygılıyız, demokratız ve hoşgörülüyüz. Ayrıştırıcı değil, birleştirici anlayışa sahibiz. Hiçbir siyasi partiye angaje değiliz. Prof. Dr. Mithat Sancar’ın HDP’ye gitmesi bizi biraz rahatsız etti” dedi.