CiddiGazete- Mersin'de inşasının son bölümüne gelinen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'yle ilgili Rusya'dan Türkiye'ye sürpriz bir para aktarımı yapıldı.

Bloomberg'in üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolar sıcak parayı Türkiye'ye aktarmaya başladı.

Paranın 5 milyar dolarlık kısmının geçtiğimiz hafta aktarıldığı, 10 milyar dolarlık bölümün ise iki parça halinde bu hafta ve gelecek hafta aktarılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi üst düzey yetkililerin ifadelerine göre, 15 milyar dolarlık para transferine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşmenin ardından karar verildi.

Motorine bu gece yine zam gelecek Motorine bu gece yine zam gelecek

Yetkililerden biri, Putin'in tahıl koridorundaki arabulucu rolü nedeniyle Erdoğan'a jest yapmak için süreçte rol aldığını ifade etti.

PARA İKİ YIL BOYUNCA TÜRKİYE'DE TUTULACAK

Rosatom'dan gelen 15 milyar doların bir bölümünü ödemelerde kullanacağı, geri kalanını ise iki yıl boyunca Türkiye'de tutacağı belirtildi. Akkuyu projesi için yapılan işlemlerin Türk tarafının bahsettiği 15 milyar doların belirgin şekilde altında olduğunu bildirdi.

Dördüncü ve son reaktörünün temeli geçtiğimiz hafta atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin toplam 4800 MW güç kapasiteli olması planlıyor.

2023 yılında itibaren faaliyete geçmesi planlanan santralin toplam maliyeti 20 milyar dolar seviyesinde olacak ve Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak.