CiddiGazete- 2019 yılında göreve gelen Fethiye Belediye Başkanı CHP'li Alim Karaca, yaptığı reklam çalışmasıyla tepki çekti.

Kanuna göre, Türk Bayrağı'nın üzerine herhangi bir görsel veya yazı yazılması yasak. Buna rağmen Alim Karaca, Fethiye'de belediye personeline astırdığı Türk Bayraklarının üzerine kendi ismini ve ünvanını yazdı.

ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN TEPKİ

Fethiye Ülkü Ocakları Başkanı Oğuzhan Teke, Türk Bayrağının reklam aracı olarak kullanılmasına tepki gösterdi.

Teke, "Türk Bayrağımız bağımsızlığımızın nişanesidir, şehitlerimizin aziz kanlarıyla sulanan namusumuzdur. Hiç bir kurum ve kuruluşun reklam aracı değildir. Şanlı Türk Bayrağımıza yapılan saygısızlığın sorumlusu kim ise derhal Bayrak Kanunu'na muhalefetten adli işlem yapılması gerekmektedir" dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Muğla Valiliği konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Fethiye ilçemizde ana caddeler üzerindeki elektrik direklerinde bulunan reklam panolarına şanlı bayrağımızın üzerine Fethiye Belediye Başkanı’nın adının ve Fethiye Belediyesi logosunun yer aldığı görsellerin asıldığı tespit edilmiştir. Kamuoyunda da infiale neden olan ve tepki çeken söz konusu görseller 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'na aykırılık teşkil ettiğinden toplatılmış ve ilgililer hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmıştır" ifadeleri yer aldı.

BELEDİYE: AFİŞİ BİZ HAZIRLATMADIK

Erdoğan Nahçıvan yolcusu Erdoğan Nahçıvan yolcusu

Yapılan suçlamaları kabul etmeyen Fethiye Belediyesi ise şu açıklamayı yaptı:

- Süreçte yaşananlar tam olarak şöyledir: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında, ilçemiz elektrik dağıtım şirketinin çalıştığı reklam ajansı tarafından, Belediyemizden bağımsız olarak bayrak görselleri hazırlanmıştır.

- Söz konusu çalışmada, Fethiye Belediyesi'nin hiçbir dahlinin olmadığının, ilgili reklam şirketi ile herhangi bir görsel ve tasarımın paylaşılmadığının, jest amacıyla yapılan bayrak görselleri için, asılmadan önce tarafımızdan onay istenmediğinin, bu konuyla ilgili hiçbir anlaşma yapılıp, ücret ödenmediğinin, kurumumuzdan habersiz asılan bayrakların, gece yarısı saatlerinde fark edildiği andan itibaren de toplatıldığının bilgisini kamuoyuna sunarız.