CiddiGazete- 14 Mayıs seçimleri arifesinde katıldığı bir televizyon programında, "Kılıçdaroğlu PKK'nın adayıdır" diyen Hilmi Daşdemir'in sahibi olduğu Optimar Araştırma'ya RTÜK'ten bir ihale daha verildi. RTÜK'ün ihale kapsamında Daşdemir'in şirketiyle 31 Mayıs'ta 1 milyon 300 bin TL'lik sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

RTÜK, "Haberlerde Dezenformasyon Algısı ve Medya Okuryazarlığı Araştırması Saha Çalışması" için gerçekleştireceği hizmet alımına yönelik 25 Nisan'da ihale onayı aldı. 21/F yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye üç şirket davet edildi. İhale kapsamında yapılacak saha araştırmasının yaklaşık maliyeti ise 1 milyon 411 bin 166 TL olarak hesaplandı.

5 Mayıs'ta gerçekleştirilen ihaleye verilen en yüksek teklifin 1 milyon 430 bin TL, en düşük teklifin ise 1 milyon 300 bin TL oldu. İhaledeki en düşük teklifin sahibi olan Optimar Danışmanlık Tanıtım Araştırma ve Organizasyon isimli şirket ile 31 Mayıs'ta sözleşme imzalandı. 14 Mayıs seçimleri sürecinde katıldığı bir televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için "HDP ve PKK'nın adayıdır" diyen Hilmi Daşdemir'in sahibi olduğu şirketin saha çalışmasına 1 Haziran'da başladığı belirtildi.

Daşdemir, 20 Mart'ta katıldığı bir canlı yayında, "O genel başkanınız Kemal Kılıçdaroğlu, PKK'nın ve HDP'nin adayıdır" demişti. Kübra Par, bağırarak konuşmaya devam eden Daşdemir'e müdahale edince o da programı terk etmişti.

İLK İHALE DEĞİL

RTÜK ile 1,3 milyon TL'lik sözleşme imzalayan Hilmi Daşdemir'in şirketinin 2010-2023 döneminde aldığı 17 kamu ihalesinin toplam maliyeti 4 milyon 554 bin 271 TL'ye ulaştı. Daşdemir'in şirketi Optimar'ın aldığı ihalelerde kamu lehine indirim oranının yalnızca yüzde 1 ile ifade edilmesi dikkat çekti. Optimar'ın ihale aldığı bazı kamu kurumları ve ihale maliyetleri ise şöyle kaydedildi:

Valilikten fırtına uyarısı Valilikten fırtına uyarısı

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü: 680 bin TL

Kültür ve Turizm Bakanlığı: 116 bin 830 TL

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı: 379 bin 581 TL

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü: 389 bin TL

(Birgün)