CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere İstanbul'a gelen Zelenski, Ukrayna'ya dönüşünde bir fotoğraf paylaşarak Türkiye'de bulunan 5 Azov Taburu komutanının da ülkelerine döndüğünü açıkladı.

Türk Dışişleri Bakanlığı'nın strateji hatasına Rusya'dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, esir takası şartlarına göre komutanların savaşın sonuna kadar Türkiye'de kalması gerektiğini ve durumun Rusya'ya bildirilmediğini söyleyerek "Türkiye, anlaşmaları ihlal etti" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle dün İstanbul'a gelerek birebir bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ikili basın toplantısı düzenlerken, ertesi gün geri döüş yolunda uçaktan bir paylaşımda bulunarak Türkiye'de bulunan 5 Azov Taburu komutanının ülkelerine döndüğünü açıkladı.

ZELENSKİ 'NİN PAYLAŞIMI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Türkiye'den eve dönüyoruz ve kahramanlarımızı evimize getiriyoruz. Ukraynalı askerler Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha. Sonunda akrabalarının yanında olacaklar" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, KOMUTANLARIN SERBEST BIRAKILACAĞINI BİZE BİLDİRMEDİ"

Aliyev: Gerekli dersi verdik Aliyev: Gerekli dersi verdik

Reuters'ın RIA haber ajansından aktardığı bilgilere göre Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, esir takası şartlarına göre komutanların savaşın sonuna kadar Türkiye'de kalması gerektiğini ve Türkiye'nin komutanların serbest bırakılacağını Rusya'ya bildirmediğini ifade etti.

"TÜRKİYE, ANLAŞMALARI İHLAL ETTİ"

Peskov, Azov Taburu komutanlarının Ukrayna'ya dönmesinden Türkiye'yi sorumlu tutarak "Türkiye, anlaşmaları ihlal etti" ifadesini kullandı.