CiddiGazete- Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı partisinin genel merkezinde ziyaret etti.

Görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu ve Babacan, medya mensuplarının sorularını cevapladı.

"Görüşmenizde erken seçim ve güçlendirilmiş parlamenter sistem gündeme geldi mi" sorusuna Karamollaoğlu, "Daha ileriki aylarda bu konular mutlaka istişare edilecek. Hem siyasi partiler kendi içlerinde hem de bilahare birlikte bu konuları ele alacaklar ama bu sefer erken seçim konusu gündeme gelmedi. Herhalde erken seçim beklemediğimiz için hiç gündeme gelmedi" cevabını verdi.

‘SEÇİME HAZIR OLMAK İSTİYORUZ’

Ali Babacan ise aynı soruyu "29 Aralık Salı günü birinci olağan büyük kongremizi yapma kararı aldık. 43 ilimizdeki il kongresinden sonra diğer illerin tamamlanmasını beklemeden büyük kongreyi yapmaya karar verdik. Biz, mümkün olan en kısa zamanda olası bir seçime hazır olmak istiyoruz" şeklinde cevapladı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE HDP

Ali Babacan, "HDP'nin kapatılmasına yönelik tartışmalar var. Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ortak görüşünüzün 'özgürlük' olduğunu ifade ettiniz. HDP'nin PKK ile ilişkisi üzerinden bir kapatma davasına nasıl bakarsınız" sorusu üzerine siyasi partilerle ilgili hukuk sürecinin tarafsız ve bağımsız yargı tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak, “Türkiye şu anda düşman üretmek üzerinden yönetilmeye çalışılılıyor. Karşıtlıklar üzerinden siyaset üretiliyor. Hem iktidarın büyük ortağına hem de diğer ortaklarına çağrı yapmak istiyorum, şu ülkenin sorunlarını bir an önce çözün. İnsanlar işsiz, gençlerimiz yarınlarını başka ülkelerde aramaya başladı, esnafımız kepenk indirmeye başladı" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET

Karamollaoğlu da "Asgari ücretin tespiti noktasında son beklentiniz nedir" sorusu üzerine, asgari ücretin açlık sınırında olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Asgari ücrete her sene enflasyonun üstünde zam yapılması gerektiğine işaret eden Karamollaoğlu, "Ümit ederim ki Sayın Bakanın bugün basına yansıyan düşünceleri asgari ücretin tespitinde temel kriter olmaz. Çünkü Sayın Bakan, 'Türkiye'de yoksulluğun olmadığını, hamdolsun bütün bu problemlerin üstesinden gelindiğini' ifade etti. Yani nerede yaşıyor ben anlayamadım" dedi.

Babacan da aynı soruya, asgari ücretin artışında gerçek enflasyonun baz alınması gerektiğini söyledi.