CiddiGazete- Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı ve eşi Aydın Doğan'ın kızı Vuslat Doğan Sabancı, tatil için gittikleri Yunanistan'da kaza geçirdiler.

Leros Adası açıklarında demirli teknelerinden akşam yemeği için zodyak botla kıyıdaki bir restorana giden çift kayalıklara çarptı. Ağır yaralanan karı-koca, adadaki hastaneye kaldırıldı.

Ağır yaralanan Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı önce Bodrum'a sonra İstanbul’a nakledildi.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, üç yabancıyı taşıyan bir teknenin kaza yaptığı ve yolcuların yaralandığı belirtildi.

Yaralılardan ikisinin ilk yardım botuyla, diğerinin ise Yunan Sahil Güvenlik ekipleriyle Leros Hastanesi'ne nakledildiği belirtildi.

ÇOCUKLAR SON ANDA ATLADI

Yoğun bakıma alınan Ali Sabancı'nın durumunun ağır olduğu, eşinin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Kazada Vuslat Doğan Sabancı'nın yüzünden yaralandığı belirtildi.

Kaza sırasında çiftin çocukları Şevket Emrecan ve Kaan Ali'nin denize atlayarak yara almadan kurtulduğu ifade edildi.

VUSLAT DOĞAN SABANCI KİMDİR?

Vuslat Doğan Sabancı 16 Ocak 1971'de İstanbul'da doğdu. İş insanı ve Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi'nin eski yönetim kurulu başkanı. Uluslararası Basın Enstitüsü'nde (IPI) sekiz yıl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış olan Doğan Sabancı, Enstitüsü'nün ömür boyu onursal üyesi unvanına sahiptir. Endeavor Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyesidir.

EĞİTİMİ

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olmuş ve New York'taki Columbia University'de Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisans yapmıştır.

KARİYERİ

Doğan Sabancı bir yıl süreyle The New York Times gazetesinin yazı işleri müdürlüğü bölümünde çalıştı. Ardından çalıştığı The Wall Street Journal gazetesinde ise Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması aşamasında çalıştı.

HÜRRİYET'TEKİ ÇALIŞMALARI

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi'ne 1996 yılında reklamdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katıldı, 1999 yılında gazetenin Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığı’na terfi etti. 2004-2010 yılları arasında İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2007 yılında, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da faaliyet gösteren Trader Media East (TME) online ve yazılı reklam şirketinin alımını gerçekleştirdi.

Hürriyet'in Demirören ailesine satılması ile Hürriyet'teki görevlerini bıraktı.

KADIN HAKLARI KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARI

Hürriyet'te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yaptı. "Aile İçi Şiddete Son" kampanyası düzenledi. 2011 Genel Seçimleri'nden önce Haklı Kadın Platformu'nu kurarak Türkiye'de kadın konusunda faaliyet gösteren tüm STK'ları aynı çatı altında toplamış ve meclise daha fazla kadın girmesi için çalışmalarda bulundu. Vuslat Doğan Sabancı, kadınlara mikro kredi sağlama çalışmaları yürütmektedir.

ÖZEL HAYATI

Vuslat Doğan Sabancı, Ali İsmail Sabancı ile evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

ALİ SABANCI KİMDİR?

Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969'da Adana'da doğdu. Türk iş insanı ve Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi. Esas Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı.

Atatürk olduğunu bilmiyordum Atatürk olduğunu bilmiyordum

İş insanı Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve tek oğlu olarak dünyaya geldi. 1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts University'de ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. 1993 yılında başladığı New York'taki Columbia University, İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Finans dalından yüksek lisans derecesini 1995 yılında aldı. 2017 yılı Forbes verilerine göre 650 milyon dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 54'üncü insanı oldu.

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet Gazetecilik yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğulları oldu.

İŞ HAYATI

Morgan Stanley & Co. Inc. şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştı. 1993 yılında New York'taki Columbia Business School'a başvurdu ve 1995 yılında uluslararası finans üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997'de Sabancı Holding'te yeni projeler bölümünün başına geçti ve Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben, babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.

Pegasus Havayolları, Desas (ticari araç kiralama), Esaslı Gıda (gıda), Gıdaser Gıda (Bonservis) ve U.N. Ro.-Ro. İşletmeleri A.Ş. şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verildi. Galatasaray Spor Kulübü üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ve TAİK üyesidir.