CiddiGazete- MetroPOLL Araştırma’nın anketi, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan coronavirüs vaka sayılarına ilişkin verilere toplumun büyük çoğunluğunun güvenmediğini ortaya koydu.

MetroPOLL Araştırma’nın yaptığı son ankete göre toplun yaklaşık yüzde 60’ı, iktidarın coronavirüsle ilgili gerçek verileri açıkladığını düşünmüyor. Nisan ayında ise verilerin şeffaf biçimde açıklandığını düşünenlerin oranı yüzde 62’ydi.

MetroPOLL Araştırma şirketi, yaptığı son ankette "Hükümetin coronavirüs vaka sayılarıyla ilgili açıklamalarında şeffaf davrandığını ve gerçekleri açıkladığını düşünüyor musunuz?" sorusuna cevap aradı.

Ağustos ayında yapılan ankete katılanların yüzde 58,9’u, bu soruya "düşünmüyorum" diye cevap verdi. Yüzde 36,2, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere güvendiğini söylerken, yüzde 4,9 ise "fikrim yok/cevap yok" dedi.

Aynı sorunun Nisan ayındaki karşılıklar ise tam tersi bir tabloyu işaret ediyordu. Nisan ayınca Sağlık Bakanlığı’na güvenmeyenlerin oranı yüzde 30 iken, güvenenlerin oranı ise yüzde 62,3’tü.

Ankete katılanların partilere göre dağılımında ise iktidar partileri AKP ve MHP’nin seçmenleri yüzde 60 oranında verilere güvendiğini söylerken, muhalefet partilerinin seçmenlerinin büyük çoğunluğu ise güvenmediğini belirtti.