Almanya’nın ‘corona sırrı’ açıklandı

Almanya'da coronavirüs vakası 39 bin 500'ü geçerken, ölü sayısı 222'de kaldı. Alman yetkililer Almanya'daki düşük ölüm oranını klasik laboratuvar testi ve erken teşhise bağladı

Almanya’nın ‘corona sırrı’ açıklandı

CiddiGazete- Almanya Araştırma Bakanı Anja Karliczek ve hükümetin corona krizi danışmanı virüs uzmanı Christian Drosten kameraların karşısına geçerek, ülkedeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Alman Bakan Karliczek ve virüs uzmanı Drosten'e, "Vaka sayısı yüksek olmasına rağmen ölüm oranlarının niçin diğer ülkelere göre düşük kaldığı" soruldu.
Almanya'nın başkenti Berlin'de bu soruya cevap veren hükümet danışmanı Christian Drosten, "Bizde ölüm oranı çok düşük çünkü biz oldukça fazla oranda klasik laboratuvar testi (laboratuvar diyagnostik) yöntemi uyguluyoruz" dedi.

HAFTADA 500 BİN TEST

Almanya'da şu anda haftada 500 bin test yapıldığını vurgulayan Drosten, Covid-19 vakalarını daha ilk safhalarında teşhis etmeye çalıştıklarını belirtti.

Almanya coronavirüs vakalarında test kiti yerine laboratuvar testi yöntemini kullanıyor. Laboratuvar testleri 24 saat sürmesine rağmen daha kesin sonuçlar veriyor.

Almanya'da zamanı geldiğinde kamusal hayatı aşama aşama normale çevirmenin önemine vurgu yapan Drosten, "Bu durumdan çıkmamız gerekiyor" dedi.

Drosten hayatın hangi alanında normalleşmenin başlaması gerektiği kararını ise uzmanların vermesi gerektiğini vurguladı.

Alman virüs uzmanı Christian Drosten, risk grubu olan yaşlıları izole etmenin ise, coronavirüsle savaşta bir faydası olmadığını savundu.

ALMANYA TESTLERE ÇOK ERKEN BAŞLADI

Alman hükümetinin corona krizinde birlikte çalıştığı Charita Başkanı Heyo Kroemer de, ölüm oranlarının düşük, vaka sayısının yüksek olmasını Almanya'nın coronavirüsü salgınıyla erken mücadelesine bağladı.
Virüsün Almanya'da henüz çok etkili olmadığı bir dönemde testlere başlandığını vurgulayan Kroemer, henüz başlangıç aşamasında olan coronovirüs vakalarını da tespit ederek, önlem almaya çalıştıklarını belirtti.

150 MİLYON EURO AYRILDI

Almanya Araştırma Bakanı Anja Karliczek de, coronavirüse karşı büyük bir mücadele verdiklerini, işe yarar her fikir ve reçeteye değer verdiklerini söyledi. Coronavirüsle savaş için "Ulusal Görev Komitesi" oluşturduklarını belirten Bakan Karliczek, bu ağı oluşturmak için 150 milyon euroluk bir fon oluşturduklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 11:33
YORUM EKLE