Bakan Fahrettin Koca'dan test sayısı açıklaması

Bakan Koca, "Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz” dedi

Bakan Fahrettin Koca'dan test sayısı açıklaması

CiddiGazete- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘İl Değerlendirme Toplantıları’ kapsamında Edirne’yi ziyaret etti. Edirne Valiliği’ni ziyaretinin ardından basın açıklaması yapan Koca, salgın sürecini değerlendirdi. İllerin durumunu ve tedbirleri yerinde kontrol etmek için Cuma günü Antalya'da olduklarını hatırlatan Koca, bugün de Edirne'de Trakya'daki dört ili ele alacaklarını söyledi.

İl Değerlendirme Toplantıları’na katılmak üzere Edirne’ye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne Valisi Ekrem Canalp ve il protokolü tarafından karşılandı.

Son haftalarda hasta ve vefat sayılarındaki artış nedeniyle tam kapanma tedbirlerine geçmek zorunda kalındığını belirten Koca şöyle konuştu:

KISMİ KAPANMA YETMEDİ

"İki hafta süreyle uygulanan tedbirlerin vaka sayısında istediğimiz düşüş hızına erişemememiz sebebiyle 17 günlük bir kapanma dönemi ile vaka sayılarında hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyoruz. Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın tedbirlere uyumunu talep ediyor ve gösterilen hassasiyet için teşekkür ediyorum."

VAKA VE TEST SAYILARI

Bakan Koca, vaka sayılarıyla test sayıları arasında ilişki kurulması hakkında ise şunları söyledi:

"Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Buradan bir defa daha ifade etmek isterim. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalar ile temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir."

‘SEBEP DEĞİL SONUÇ’

Test sayılarının düşmesinin vaka sayısının düşmesinin sebebi değil sonucu olduğunu ifade eden Koca, "Tüm Türkiye'de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumdadır. Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur. 14 aydır coronavirüs salgınını kontrol etmek adına büyük bir mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yeni bir pik dönemi yaşadık. İlk etapta alınan kısıtlama tedbirlerinin sağladığı kısmi düşüşü tam kapanma ile etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz. Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Vatandaşlarımızın bu fedakarlığı sayesinde hedefimize ulaşacağız" diye konuştu.

‘BAYRAM GİBİ BAYRAM’

Kısıtlama süreçleri sonunda bayrama bayram gibi girmek istendiği temennisini tekrarladığını vurgulayan Bakan Koca, "Bu ifadeyi tekraren söylüyorum. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz" dedi.

EDİRNE'DEKİ VAKA SAYILARI

Edirne'deki vaka sayılarına da değinen Bakan Koca, kentte son bir haftada vaka sayısının yüzde 50 oranında azaldığını, yatak doluluk oranının yüzde 52,1 yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 66,7 olduğunu söyledi.

Bakan Koca, Edirne aşılama programının başarıyla sürdüğünü 65 yaş üstü vatandaşlardan Edirne'de aşılanma oranının yüzde 88 olduğunu belirtti.

Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorunda olunduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile birlikte Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’ne ziyarette bulundu. COVID-19 aşısı yaptıran vatandaşlarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 15:08
YORUM EKLE