Bakan Koca’dan mutasyon açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “RNA virüslerinde mutasyon beklenen bir durumdur. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir” dedi

Bakan Koca’dan mutasyon açıklaması

CiddiGazete- İngiltere'de görülmeye başlanan mutasyona uğramış yeni tip coronavirüs (Covid-19) dünyada paniğe yol açtı.

'SARS-CoV-2 VUI 202012/01' isminin verildiği coronavirüs mutasyonu, İngiltere dışında Hollanda, Danimarka, Avusturya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Belçika, İtalya ve Ukrayna'da da belirlendi.

Mutasyonun etkileri ve aşının mutasyona uğramış virüs üzerinde işe yarayıp yaramayacağı tartışmaları sürerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Bakan Koca açıklamasında, “RNA virüslerinde mutasyon beklenen bir durumdur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir” ifadelerini kullandı.

SUŞ NEDİR?

Bir bakteri veya virüsün farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına “suş” denebilir. Farklı suşlar arasında, ilaçlara, dış etkilere dayanıklılık vs. özellik değişiklikleri olabilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 15:30
YORUM EKLE