Coronadan ölüme skandal rapor!

Mersin’de coronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren işçiye hastanenin doğal ölüm raporu verdiği ancak ailenin itirazıyla el yazısı ile "Covid-19" notu düşüldüğü ortaya çıktı

Coronadan ölüme skandal rapor!

CiddiGazete- Mersin’de coronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren işçiye hastane doğal ölüm raporu verdi. Yaşanan olayın ardından ailenin itirazıyla el yazısı ile "Covid-19" notu düşüldü.

Skandala tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, "İnsanlarımız hayatlarını kaybederken bu neyi gizleme çabası? Hiçbir tedbir alınmadan işçiler çalıştırılıyor" dedi.

Türkiye’de 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından vazgeçilen tedbirlerle Covid-19 vakaları ülke genelinde artarken Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların gerçekliğine ilişkin tartışma da büyüyor.

ANKA’da yer alan habere göre, Mersin’de Tarsus Devlet Hastanesi’nde, 31 Ağustos’ta, salgın nedeniyle yaşamını yitiren bir işçinin ölüm raporundaki çelişkiler; bakanlığın verileri nasıl sisteme girdiğini de gözler önüne serdi. Testleri pozitif olmasına karşın resmi sistemde doğal ölüm olarak kaydedilen işçi hakkında düzenlenen raporda, sonucun el yazısı ile Covid-19 olarak değiştirildiği tespit edildi.

"ZORLA ÇALIŞTIRILIYORDU"

Mersin’de sanayi bölgesinde son bir ayda coronavirüs salgını hızla arttı. Alınmayan önlemler, yetersiz denetimler işçilerin yaşamını tehdit eder noktaya ulaştı. Mersin sanayisinin yoğunlaştığı Serbest Bölge’de kronik hastalığı olmasına karşın zorla çalıştırıldığı ileri sürülen ve 37 yaşında olduğu öğrenilen işçi E.K. rahatsızlanmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Testleri pozitif çıkan işçi, Tarsus Devlet Hastanesi’nde 31 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. Hastanenin düzenlediği "Ölüm Belgesi"nde dikkat çekici ayrıntılar yer aldı. Raporda, E.K’nin "Ölümün Şekli" başlığı altında resmi sisteme "Bulaşıcı olmayan hastalık (Doğal Ölüm)" yazılması dikkat çekti.

Cenaze işlemleri öncesinde düzenenlenen ve resmi sisteme işlenen ölüm raporu ile işçinin ailesi gerçek dışı raporla karşılaştı.

Bilgilerdeki yanlışlara itiraz edilmesinin ardından raporun değiştirildiği öğrenildi. Raporda "Ölüm Nedeni" bölümüne doktorun el yazısıyla "Covid-19" yazısı eklendiği ve imzayla paraf atıldığı ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 01:21
YORUM EKLE