Coronalı hasta getirmek yasaklandı

Ambulans uçakların yurt dışından Türkiye'ye coronavirüslü hasta getirmesi ikinci bir emre kadar yasaklandı

Coronalı hasta getirmek yasaklandı

CiddiGazete- Yurt dışından Türkiye'ye coronavirüslü hasta getirilmesi, ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Alınan karar, havayolu şirketlerine iletildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi çerçevesinde ülkemize özel uçakla Covid-19 pozitif hasta getirilmesi ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

Söz konusu yasağa uyulmaması halinde ilgili işletmelere idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Uygulamanın detayları hakkında yazımız, hafta başında tarafınıza ulaştırılacaktır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

Hava Ulaşım Dairesi Müdürü Başak Karabulut imzasıyla ilgili şirketlere mail yoluyla gönderilen yazıyla, ambulans uçaklarla yurtdışından coronalı hasta sevkiyatı durdurulmuş oldu. Yasağın denetim ve kontrolü mülki idare amirlikleri vasıtasıyla sağlanacak.

Düzenlemeyle ilgili ayrıntıları Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

SAHİBİ KATARLILAR

Türkiye'de hem kamu, hem özel sektörde ambulans uçak işletiliyor. Sağlık Bakanlığı, Ceylan İnşaat ve Katarlılar'ın sahibi olduğu Redstar'dan ihaleyle kiraladığı ambulans uçaklarla hizmet veriyor.

Bakanlık dışında, özel sektörde Redstar, diğeri ise S.O.S.'in ambulans uçakları var.

Redstar Havacılık'ın beş uçağı var. En aktif kullanılan TC-RSB tescilli ambulans uçağın son haftalarda günde 5-6 sefer yapıyordu.

Yeni yasağın tebliği edilmesiyle uçuşların dünden itibaren durduğu görüldü. Redstar, Irak, Gürcistan, Arnavutluk, Rusya ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden uzaklığa göre hasta nakli için 18 bin ile 22 bin dolar arasında tarife uyguluyordu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 01:03
YORUM EKLE